Trakų rajono savivaldybė - Naujienos:Trakų viešojoje bibliotekoje – paroda „Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo akto Trakų krašto signatarai“

Trakų rajono

savivaldybė

Trakų rajono savivaldybės merė

Edita Rudelienė

Strateginiai planai

Naujienų prenumerata

Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930010203
Lapkritis
    2017     

Nevyriausybinės org.

Neformalus jaunimas

Trakų viešojoje bibliotekoje – paroda „Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo akto Trakų krašto signatarai“
2017-03-15

Trakų viešojoje bibliotekoje veikia kraštotyrinė-literatūrinė paroda „Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo akto Trakų krašto signatarai“, skirta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 27-osioms metinėms.

Artėjant šios datos 30-mečiui, kilo mintis sisteminti, skenuoti, archyvuoti, kaupti ir pildyti Trakų viešojoje bibliotekoje esantį archyvą, kuriame būtų užfiksuotos Trakų krašto Atgimimo akimirkos, pradedant 1988 m. ir baigiant nūdiena bei kuriame būtų nušviestas Trakų krašto Kovo 11-osios Akto signatarų gyvenimas ir veikla Trakų krašto ir Lietuvos labui.

Minėtoje parodoje pristatoma dalis suarchyvuotos 1989–1990 m. laikotarpio medžiagos, kurioje užfiksuotos Trakų krašto rinkimų į Lietuvos TSR Aukščiausiąją Tarybą akimirkos Lietuvos įvykių kontekste.

Remiantis Trakų VB esančiu kraštotyros fondu, to meto rajono spauda – „Galve“, „Trakų žeme“, „Trakiečių rūpesčiais“, parodos lankytojai galės prisiminti, o jaunesnioji karta ir susipažinti su 1990 m. vasario–kovo rinkimų į Lietuvos Aukščiausiąją Tarybą aktualijomis, iškeltais kandidatais, rinkimų statistika, laimėjusiais rinkimus Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatais – Trakų krašto Kovo 11-osios Akto signatarais. Tai – Lentvario rinkiminėje apygardoje nr. 137 Lentvario kooperatinės-gamybinės įmonės „Kaitra“ kolektyvo iškeltas Romualdas Rudzys bei Trakų rinkiminėje apygardoje nr. 139 Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iškeltas ir remiamas Rimvydas Raimondas Survila. Parodoje galėsite susipažinti su jų rinkiminėmis programomis, gyvenimo credo bei tuomet keliamais tikslais bei uždaviniais.

Džiugu, kad Trakų kraštas žymus ne tik savo garbinga praeitimi, bet iškilus ir nelabai nuo mūsų dar nutolusiais įvykiais, menančiais 1918 m. Vasario 16-osios Akto signatarą Donatą Malinauską (1869–1942), kuris svarbus savo indėliu ir naujausios Lietuvos istorijos virsme, lėmusiame Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą.

Be Trakų rajone iškeltų kandidatų, tapusių Kovo 11-osios Akto signatarais R. Rudzio, R. R. Survilos – galime pasididžiuoti ir Lietuvai nusipelniusiais, kitose Lietuvos rinkiminėse apygardose iškeltais kandidatais, tapusiais Kovo 11-osios Akto signatarais – kraštiečiu-aukštadvariečiu prof. Bronislovu Genzeliu ir Trakuose gimusiu Algirdu Vaclovu Patacku (1943–2015). Beje, Trakų rajono rinkiminėse apygardose buvo iškelta 10 kandidatų: Lentvario – 4, Trakų – 3, Vievio – 3, tarp jų ir rašytojas Vytautas Petkevičius, kurį jau pirmame rinkimų ture 4743 balsais prieš 3071 nurungė R. Survila (pirmame ture balsavusių rinkėjų buvo 12 489).

Sklaidant senuosius puslapius netrunki stebėtis mūsų tuomet išrinktų deputatų rinkiminėse programose deklaruojamomis vertybėmis ir įžvalgumu, kuris ir šiandien nepraranda savo aktualumo. Be Lietuvos nepriklausomybės idėjos, R. Rudzio programoje buvo kalbama apie daugiapartinę sistemą, kaip demokratijos garantą, Lietuvą, kaip visų čia gyvenančių tautų namus, dorovę, ekologiją, nuosavybės formų lygiateisiškumą, socialines garantijas, tautinę kultūrą, dorovingumą, darbštumą ir pakantumą kitaminčiui – „tai svarbiausios sąlygos žmonių vienybei ir gerovei...“. ( „Galvė“, 1990, vasario 23, p. 5., str. „Vienybės sąlygos“).

„...Šiandien turime istorinę galimybę padėti Lietuvos – europinės valstybės pamatus, valstybės, kuri bus visiems tiek gera, kiek šiandien jai dirbsime, todėl turime pergalėti nesutarimusmūsų nesutarimai yra provokuojami ir naudingi trečiai šaliai. Padėkime vieni kitiems tapti laisvomis, išdidžiomis protėvių vertomis tautomis demokratinėje Lietuvoje, kuri draugiškai sugyvens su savo artimais ir tolimais kaimynais“ – teigė rinkiminėje programoje R. R. Survila („Galvė“, 1990, vasario 23, str. „Turime ginti kaimą“).

Ir koks aktualus į mus visus, jau po Kovo 11-osios Akto išsakytas, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatų kreipimasis, neprarandantis ryšio su dabartimi, žvelgiant iš praeities-dabarties-ateities perspektyvų: „Mieli Lietuvos žmonės! Po kelių dešimtmečių laukimo, kančių ir vargų atkurta nepriklausoma Lietuvos valstybė. ...Mes, jūsų išrinktieji deputatai, vieningai balsavome už laisvą, nepriklausomą Lietuvą... Dabar mums visiem drauge teks įveikti daugybę įvairiausių sunkumų... Būkime vieningi ir nesukelkime atgimstančiai Lietuvai pavojaus, kuris naudingas tik mūsų nepriklausomybės priešams... Mes kviečiame jus – ir lietuvius, ir kitų tautinių bendrijų žmones nuoširdžiam broliškam darbui, rimčiai ir susikaupimui. Kviečiame vienytis naujos ir nepriklausomos Lietuvos labui ! Vilnius, 1990, kovo 14 d.“ („Galvė“, 1990, kovo 17, p. 1).

Apie visa tai plačiau TVB veikiančioje parodoje „Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo akto Trakų krašto signatarai“. Paroda veiks iki balandžio 8 d. Kviečiame apsilankyti.
 

Rasa Selickaitė
Trakų viešosios bibliotekos vyr.bibliografė

Trakų viešojoje bibliotekoje – paroda „Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo akto Trakų krašto signatarai“.
 
 
 
 

komentarų nėra
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam