Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
Sausis
    2018     
Su gedulu ir viltimi prisimename istoriją
2017-06-17

Gedėti ir prisiminti skaudžią istoriją – svarbu, tačiau ne mažiau svarbu turėtį viltį ir ryžtą šviesesnei ateičiai. Tokios mintys dalyvavusiųjų Birželio 14-osios minėjime Lentvaryje lūpose nuskambėjo ne kartą. 


Lentvario kultūros rūmai prie miesto geležinkelio stoties šią dieną tradiciškai subūrė Lentvario Tremtinių ir politinių kalinių sąjungos narius, E. Barkovskio vadovaujamą tremtinių chorą „Viltis“ ir kitus Lietuvos praeičiai neabejingus žmones. Viena iš minėjimo dalyvių – ir į pirmąją tremties bangą 1941 m. birželį patekusi Janina Dumalakienė. Skambant choro „Viltis“ dainoms, ant geležinkelio bėgių nugulė gėlių žiedai ir uždegtos žvakės tiems, kurie nebesugrįžo iš tremties. Geležinkelio bėgiais prieš 76-erius metus iš Lietuvos prievarta buvo išvežti pirmieji tremtiniai ir politiniai kaliniai. Nuo tada iki 1953-iųjų buvo išvežta apie 300 tūkst. žmonių, kas šeštas iš jų – tai yra apie 23 tūkst. lagerių kalinių ir 28 tūkst. tremtinių žuvo arba buvo nužudyti. Ne visi represijas išgyvenusieji iš Sibiro ir kitų tolimų kraštų sugrįžo į tėvynę. Šių žmogiškumą paminančių Sovietų Sąjungos nusikaltimų prieš okupuotos šalies gyventojus vykdytojai kaltės ligi šiol nepripažino.

Prisiminę lagerių ir tremties aukas prie geležinkelio stoties, lentvariečiai vėliavomis plėvesuojančia eiseina pasiekė Lentvario Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčią ir šventoriuje stabtelėjo prie Rūpintojėlio skulptūros. Čia buvo sugiedota Tautiška giesmė, po kurios mintimis apie Lietuvos skaudžią praeitį bei iš giminaičių ir nepažįstamųjų girdėtomis tremties istorijomis pasidalijo Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė, LR Seimo nariai Gintarė Skaistė ir Jonas Liesys bei Trakų rajono savivaldybės tarybos narė Teresa Solovjova. Palinkėję, kad mūsų vaikų gyvenimuose būtų daugiau taikos ir paprašę Rūpintojėlio globos Lietuvai, svečiai kartu su visais minėjimo dalyviais dalyvavo šv. Mišiose. Klebonas Gintaras Petronis jų metu taip pat apgailėjo sovietinio žiaurumo aukų likimus. Prieš kviesdamas maldai už tremtinius jis priminė, kad tam, jog tamsūs istorijos epizodai nepasikartotų, kiekvienas mūsų visų pirma turime matyti, gerbti ir branginti šalia esančio žmogaus gyvenimą.

Po mišių žmonės susirinko į Lentvario parapijos namų salę. Čia su lentvariečiais susitikti ir pristatyti savo naujausią knygą Lentvario kultūros rūmų direktorės Ievos Skaistytės kvietimu atvyko istorikas, LR Seimo narys Arvydas Anušauskas.

Knyga „Išdavystė. Markulio dienoraščiai“ pasakoja apie daug lietuvių rezistencijos dalyvių sovietiniam saugumui išdavusio profesoriaus Juozo Albino Markulio kontroversišką asmenybę ir ją supusį politinį, socialinį, istorinį kontekstą. Autorius ne tik pristatė įdomias šios knygos turinio detales, bet ir papasakojo apie knygos rengimo ypatumus – istoriniam tyrimui reikalingų dokumentų paiešką, susidūrimus su aprašomo veikėjo giminaičiais, kuriems tiesa anaiptol nėra patogi, atradimus, kurie atskleidžia naujus faktus ir apie kitas pokario istorijos temas. Lentvariečiai A. Anušausko pasakojimo klausė susidomėję, uždavė jam klausimų apie istoriją ir nūdienos politiką, ne vienas panoro ir įsigyti knygą. Vienas jos egzempliorius buvo padovanotas Lentvario bibliotekai, tad panorėję galite ją atsiversti užsukę ten.

Gedulo ir vilties dienos minėjimui baigiantis, namo žmonės išsiskirstė šviečiant šiltai vakaro saulei. Tegul dienos kaip ši kiekviename iš mūsų prikelia ne tik liūdną prisiminimą, bet ir norą gyventi. Gyventi taip, kaip daugeliui buvo uždrausta – pasirinkti vietą, kurią vadiname savo namais, būti kartu su savo šeimos nariais, galvoti ir šnekėti taip, kaip sako širdis, o ne grasinantys budeliai. Džiaukimės laisve ir ginkime ją. Prisiminkime –tautos atmintį nužudyti sunkiau, nei jos žmones, nors skriaudikų šmėklos norėtų padaryti ir tai.

Renginio rėmėjas – Trakų rajono savivaldybė.

Daugiau informacijos rasite ir renginio nuotraukas pamatysite Lentvario kultūros rūmų ir Jono Davydonio „facebook“ paskyrose.
 

Lentvario kultūros rūmų informacija

 

komentarų nėra
Jūsų komentaras
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam

Trakų rajono savivaldybės merė

Edita Rudelienė