Iš viso rezultatų:

Augantis dėmesys pluoštinių kanapių verslui

2019-12-02
Augantis dėmesys pluoštinių kanapių verslui

Ieškant naujų žemės ūkio plėtros galimybių Trakų rajone rengiama apskritojo stalo diskusija, skirta aptarti pluoštinių kanapių verslo galimą naudą. Renginys vyks gruodžio 3 d. Aukštadvaryje (Technikumo g. 11) nuo 13 iki 16 val.

Kviečiame ūkininkus ir visus besidominčius žemės ūkio inovacijomis dalyvauti Kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacijos (KAPVIA) organizuojamame renginyje.

Pluoštinės kanapės atitinka ateities ekonomikos vystymo poreikius

Pluoštinių kanapių verslas turi ilgalaikę pelningos ūkinės veiklos perspektyvą.  Klimato kaita reikalauja sparčiais tempais (iki 2050 m.) visame pasaulyje sukurti CO2 emisijai neutralią ekonomiką. Todėl artimiausioje ateityje ES šalys numato dosniai finansuoti verslininkų pastangas sparčiau vystyti gamtai palankų žemės ūkį ir bioekonomiką.

Naujausi mokslo atradimai ir pažangūs technologiniai sprendimai atskleidžia vis didesnes pluoštinių kanapių produkcijos pritaikymo galimybes. Todėl pluoštinių kanapių žaliavos poreikis yra ilgalaikis ir ateityje šios žaliavos vertė dar labiau augs.  

Iš pluoštinių kanapių žaliavos šiuo metu pasaulyje išgaunama dešimtys tūkstančių pačių įvairiausių gaminių: pradedant paprasčiausiomis statybinėmis medžiagomis, pašarais ir baigiant funkciniu maistu bei naujausios kartos vaistais. Atitinkamai, vos ne geometrine progresija pasaulyje auga pluoštinių kanapių žaliavos poreikis ir tai yra gera žinia mūsų šalies ūkininkams. Apsisprendusiems auginti pluoštines kanapes atsiveria ilgalaikė pelningo ūkininkavimo perspektyva.  

Pluoštinių kanapių verslo vaidmuo mažinant klimato kaitą

Galimybė pelningai gaminti pluoštinių kanapių produkciją domina ne tik žemdirbius, bet ir visą visuomenę. Vystant pluoštinių kanapių verslą galima pasiekti daug tikslų. Spartėjant klimato kaitai visuomenė karštligiškai ieško būdų, kaip galima veiksmingai mažinti CO2 emisiją. Pluoštinių kanapių pasėlių didinimas yra paprastas, bet labai efektyvus minėtos problemos sprendimas.

Norint suvokti, kokia yra kanapių pasėlių nauda siekiant mažinti CO2 emisiją, užtenka paminėti vieną faktą. Pluoštinių kanapių pasėlių 1 ha plotas per sezoną absorbuoja 15 - 22 tonas anglies dvideginio, t.y. beveik dvigubai daugiau nei miškas ar bet kuri žemės ūkio kultūra.

Pluoštinė kanapė yra augalas, kuriame mokslininkai randa apie 500 biologiškai vertingų medžiagų: kanabinoidų, terpenų, flavanoidų ir kitų įvairių biologinių junginių. Šiam augalui auginti nenaudojami jokie pesticidai ir fungicidai, todėl ši kultūra labai tinka saugoti žemės ūkio biologinę įvairovę ir vystyti ekologinį ūkį. Neatsitiktinai farmacijos, kosmetikos, maisto, gėrimų ir kitos pelningai veikiančios pramonės šakos savo produkcijos gamybos reikmėms vis daugiau naudoja biologiškai vertingą žaliavą, kurią gali pasiūlyti pluoštinių kanapių augintojai.

Naujas teisinis pluoštinių kanapių verslo reguliavimas

Rinkos pokyčius lydi tarptautinis teisinis kanapių verslo reguliavimas, kurio tikslas nepažeidžiant vartotojų teisių sudaryti kuo palankesnes sąlygas vystyti didelės pridėtinės vertės pluoštinių kanapių industriją. Naujas požiūris į pluoštinių kanapių verslo teisinį reguliavimą vis labiau įsitvirtina tarptautinėje praktikoje. Naujovių siekiančios šalys radikaliai keičia kanapių verslo reguliavimo politiką: nuo perteklinių draudimų pereinama prie racionalių, mokslo tyrimais pagrįstų reikalavimų. Taip siekiama atverti naujas ekonomikos vystymo galimybes ir kartu nepažeisti vartotojų teisės į saugius produktus. Tokia politika pasiteisina - inovatyvios šalys, drąsiai vystydamos kanapių industriją, globalioje konkurencinėje kovoje užima pirmaujančias pozicijas.

Naujo teisinio reguliavimo pagrindimas yra labai paprastas: pluoštinė kanapė laikoma žemės ūkio kultūros augalu ir su juo susijusi ūkinė veikla nepainiojama su kitos rūšies kanapės - narkotinio augalo „Marihuanos“ - daroma žala. Pagal naują požiūrį, visos pluoštinės kanapės augalo dalys yra legalios ir laikomos vertinga žaliava. Taip pat legalūs visi pluoštinės kanapės augalų perdirbimo būdai ir technologijos, kaip ir iš šio augalo išgauti produktai, jei juose psichotropinį poveikį turinčio kanabinoido (THC) norma neviršija teisiškai nustatytos ir vartotojams nepavojingos koncentracijos.  

Lietuva – pluoštinių kanapių auginimo ES lyderė

Galime džiaugtis: Lietuva, vystydama pluoštinių kanapių verslą, neatsilieka nuo pasaulio. Paskutiniais metais pluoštinių kanapių pasėliai mūsų šalyje augo daugiau nei du kartus ir šiais metais jau viršijo 9 tūkst. hektarų plotą. ES šalyse daugiau nei Lietuva pluoštinių kanapių augina tik Prancūzija.

Šiuo metu Lietuvos Respublikos Seime yra svarstomas Pluoštinių kanapių įstatymo pakeitimas. Jei pluoštinių kanapių verslo teisinis reguliavimas mūsų šalyje atitiks tarptautiniu mastu įsitvirtinančią naują teisinę praktiką, tada galima tikėtis dar spartesnio kanapių verslo proveržio.

Agentūros „Versli Lietuva“ duomenimis, patobulinus pluoštinių kanapių įstatymą Lietuva sulauktų 260–280 mln. Eur tiesioginių užsienio investicijų, skirtų kanapių verslo plėtrai. Šalies verslininkai taip pat nežada snausti – galimybė legaliai gaminti iš pluoštinių kanapių pasaulio mastu paklausius ir aukštos pridėtinės vertės produktus yra labai viliojanti ir naudinga šalies bioekonomikos vystymui. Minėtos agentūros paskaičiavimu pluoštinių kanapių verslas gali per kelis metus sukurti šalies regionuose virš tūkstančio gerai apmokamų darbo vietų, o bendras ekonominis efektas tada viršytų 850 mln. eurų.

Numatomi rinkos pokyčiai skatina žemdirbius didinti pluoštinių kanapių pasėlių plotus. Tačiau siekiant daugiau auginti pluoštinių kanapių reikia tam ruoštis. Žemdirbiai turi žinoti - neatlikus privalomų „namų darbų“ – sunku tikėtis sėkmės.

Diskusija apie pluoštinių kanapių auginimą

Žemdirbiai puikiai žino, kad yra dienų, kurios maitina visus metus. Jei Trakų rajone yra ūkininkų, kurie ateityje planuoja imtis pluoštinių kanapių auginimo ir perdirbimo verslo, tai jiems tiesiog būtina dalyvauti Kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacijos (KAPVIA) organizuojamoje apskritojo stalo diskusijoje „Pluoštinių kanapių verslas – pelninga, draugiška aplinkai ir naudinga vartotojui vietos ūkinė veikla“. Diskusija rengiama gruodžio 3 d. (13 val. - 16 val.) Aukštadvaryje (Technikumo g. 11).

Šio renginio metu ūkininkams, tik planuojantiems imtis pluoštinių kanapių auginimo, bus perteiktos būtiniausios žinios apie pluoštinių kanapių auginimą. Taip pat bus pasidalinta patirtimi, kaip išsaugoti užaugintą derlių ir jį pelningai realizuoti. Su žemdirbiais, turinčiais pluoštinių kanapių auginimo patirties, bus diskutuojama apie naujausių skaitmeninių technologijų ir biotechnologijų panaudojimą pluoštinių kanapių ūkio plėtrai.

Detalesnės informacijos apie apskritojo stalo diskusiją ir kitus KAPVIA organizuojamus renginius galite surasti interneto svetainėje kapvia.com

Trakų rajono savivaldybės ir KAPVIA informacija

     

 

Atgal
Projekto vertė
Projekto laikotarpis