Iš viso rezultatų:

Trakų saulės eglė

 Trakų Kalėdos be pompastikos: kokią žinutę išsiuntėme Lietuvai?

Šiųmetes Kalėdas pasitinkame reaguodami į geopolitinę situaciją ir jos sukeltas pasekmes. Pasaulyje prasidėjusi energetikos krizė neatsiejama nuo taupymo, todėl, ruošdamiesi didžiausioms metų šventėms, nelikome abejingi susidariusiai situacijai ir nusprendėme akcentuoti atsinaujinančių energijos išteklių taikymo, plėtros svarbą kasdieniame gyvenime.

Po ilgų diskusijų buvo nutarta Trakų mieste papuošti dvi egles, taigi viena tradicinė, gyva eglė gyventojus ir miesto svečius džiugina Kultūros rūmų aikštėje, o vietoj antros, kurią jau kelerius metus statydavome priešais Trakų Salos pilį, įrengėme saulės elektrinę, kurios forma ir papuošimas primena Kalėdų eglutę. Suprantama, kad, kaip ir visi nauji sprendimai, Saulės eglė sukėlė daug diskusijų, tačiau ir kitos Europos valstybės savo miestų kalėdiniams papuošimams renkasi inovatyvius sprendinius, pasitelkdamos atsinaujinančius energijos šaltinius ir taip atkreipdamos dėmesį ne tik į aplinkosaugą, bet ir siekdamos skatinti atsinaujinančių šaltinių panaudojimą bei populiarinimą. Štai ir Romoje, Venecijos aikštėje, sužibo netradicinė, saulės modulių apsupta eglutė. Kaip ir buvo tikėtasi, ji taip pat sulaukė įvairių visuomenės vertinimų ir diskusijų.

Trakų Saulės eglės elektrinė – ne vienadienis, o ilgalaikis sprendimas – šventiniam laikotarpiui pasibaigus 50 saulės modulių, kurių bendra galia apie 17 kW, bus sumontuoti ant Trakų rajono švietimo įstaigos stogo, kur gamins elektros energiją, taip mažinant įstaigos kaštus apmokant už suvartotą elektrą, dar ne vienerius metus. Šiais metais švenčiant šv. Kalėdas bei atsižvelgiant į raginimus taupyti, kalėdinės dekoracijos aštuonioms savivaldybės seniūnijoms kainavo 52 tūkst. Eur, iš kurių viso Trakų miesto ir Saulės eglės papuošimui buvo skirta 24 tūkst. Eur. Praėjusiais metais vien Trakų miesto dekoracijoms buvo išleista daugiau nei 50 tūkst. Eur. Kalėdų eglei skirti saulės moduliai buvo įsigyti vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka iš mažiausią kainą pasiūliusios UAB „Soli Tek cells“. Fotovoltinių modulių bendra vertė sudaro 12 098,79 Eur su PVM. Saulės eglės laikančioji metalinė konstrukcija, kurios vertė 12 087,90 Eur su PVM, buvo įsigyta iš UAB „Solė LT“, suteikusios ir montavimo paslaugas, įvertintas 3600,00 Eur su PVM suma.

Šventiniam laikotarpiui pasibaigus, lauksime visų norinčių žvilgtelėti į Saulės eglę iš arčiau – pakviesime užeiti į įspūdingą eglės vidų. Bus galima pamatyti, kaip ši saulės elektrinė atrodo iš vidaus, taip pat papasakosime apie taikomą metodiką, veikimo principus.

 

 

Kada Trakų Saulės eglė šviečia?

Trakų Saulės eglė yra saulės elektrinė, kuriai apšviesti taikomas „off-grid“ sprendimas – saulės moduliai yra prijungti prie kaupimo sistemos, leidžiančios akumuliuoti generuojamą elektros energiją kaupiklyje, kuri ir apšviečia pačią eglutę neprijungus jos prie elektros tinklo. Sukaupta energija taupoma tam, kad eglutės girliandos šviestų nustatytu laiku: darbo dienomis (7–8 val. ryte ir 17–19 val. vakare) bei savaitgaliais (17–23 val.). Esant nepalankioms oro sąlygoms, kai oro temperatūra per žema arba yra didelis snygis, galimi trikdžiai, todėl girliandos gali išsijungti arba nešviesti numatytu laiku. Kviečiame kartu stebėti šį įdomų saulės modulių veikimo procesą.

 

Novatoriškos Kalėdos Trakuose – Kalėdų eglės formos saulės elektrinė

Nusprendėme tapti pirmuoju miestu Lietuvoje, kuriame bus pastatyta Kalėdų eglutė iš saulės modulių. Šią novatorišką, tvaraus energijos panaudojimo idėją Trakų rajono savivaldybės merui Andriui Šatevičiui pasiūlė žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė.

Manome, kad Trakuose Kalėdų eglė būtinai turi būti papuošta šviečiančiomis girliandomis ir skleisti jaukumą, šventinę nuotaiką, tačiau brangstanti elektros energija vertė susirūpinti, kiek tai kainuotų. Daug svarstyta apie patiriamą energetikos krizę ir taupymą šventiniu laikotarpiu, tačiau pagaliau buvo rasti sprendiniai. Kaip tik laiku pastebėjome žurnalistės Daivos Žeimytės-Bilienės socialiniuose tinkluose paskelbtą šaunią idėją, kad šiemet Kalėdų eglutės puošmenomis galėtų tapti saulės moduliai, kurie ne tik gamintų energiją, bet ir siųstų svarbią žinią pasauliui. Trakų rajono savivaldybė nusprendė, jog tokiai šiuolaikiškai eglei vietos tikrai atsirastų 700 metų jubiliejų švenčiančiame ir pokyčių nebijančiame mieste – Galvės ežero pakrantėje įrengtoje laisvalaikio erdvėje.

Trakai – žaliasis miestas, o tai įpareigoja prisitaikyti prie besikeičiančios situacijos ir ieškoti alternatyvos, todėl, pasitarus su saulės energetikos ekspertais, nuspręsta, kad šiemet miesto eglė pasirūpins energija pati, o joje naudojami saulės moduliai po švenčių ir toliau gamins energiją savivaldybės įstaigoms. Saulės moduliai jau naudojami rajono švietimo, kultūros įstaigose, tai mūsų bendros strategijos dalis.

Energetikos specialistai susidomėjo šiuo projektu, netgi atsirado norinčių ir galinčių padėti jį įgyvendinti. Na, o įsitikinus, kad tokia idėja gali virsti tikrove, buvo imtasi darbų. Kalėdų eglė primena žaliaskarę, kasmet puošiančią miestą, tik yra kur kas modernesnė. Jai panaudota metalinė konstrukcija, kurios viduje sumontuota saulės moduliams reikalinga įranga sugeneruotai elektros energijai kaupti. Ant karkaso pritvirtinti laikikliai ir saulės moduliai.

Su šia Trakus papuošiančia netradicine eglute susijęs išties didelės komandos darbas. Kalbant apie techninę projekto dalį, buvo būtina pagaminti stiprų eglės karkasą, kuris atlaikytų saulės modulių svorį. Šios svarbios ir nelengvos užduoties ėmėsi vietos verslas – UAB „Solė LT“. Reikalingus kokybiškus, šiuolaikiškus saulės modulius parūpino kompanijų grupei BOD GROUP priklausanti „SoliTek“ įmonių grupė.

Moderniai, kai kurių akims galbūt ir itin egzotiškai atrodanti eglė yra savotiškas inžinerinis šedevras, sukurtas jėgas suvienijus net trims skirtingoms įmonėms. Saulės elektros energijos modulių eglė – ne toks jau ir paprastas statinys, teko nemažai pasukti galvą ir įveikti ne vieną iššūkį, griebiantis nestandartinių sprendimų.

Tomo Maleckio nuotr.                                                  Tomo Maleckio nuotr.


Sudėtinga metalo konstrukcija

Metalinį karkasą eglutei gaminusi UAB „Solė“ jam sunaudojo porą kilometrų vamzdžių. Eglutę sudaro 7 aukštai po 1,90 m, taigi, visa konstrukcija, neskaitant viršūnės, yra daugiau kaip 13 m. Pirmas aukštas sudarytas iš 15 kampų, antras – 12, trečias – 9, ir taip toliau iki viršutinio.

„Projektas buvo sunkus, visų pirma, dėl to, kad viską padaryti reikėjo greitai. Nebuvo lengva tvirtinti sunkias modulių plokštes – tvirtinimas galėjo būti tik paviršinis, todėl teko perdaryti specialius laikiklius, kad saulės baterijos būtų tvirtinamos iš vidaus. Iššūkį kėlė ir tai, kad eglė stovi pusiasalyje, kur siaučia vėjai, todėl reikėjo apskaičiuoti svorio paskirstymą pagal vėjo kryptis. Kad eglė neapsiverstų, ją laiko 6,5 tonos betoniniai blokai. Eglė stovės iki Trijų Karalių, o sausis, vasaris – vėjuotas metų laikas, todėl buvo svarbu užtikrinti, kad plokštės nenučiuožtų, nenukristų. Todėl viską užtvirtinom daug daugiau, negu reikia, kad tikrai būtų garantuotas saugumas“, – sakė UAB „Solė“ direktorius Piotras Svežakovas.

 

Puošti plokščių negalima

Trakų eglutės puošimu rūpinosi UAB „Adam Decolight“.

„Kadangi konstrukcija naujoviška, eglutė netradicinė, kokios anksčiau nebuvo, buvo šiokių tokių iššūkių. Reikėjo pagalvoti, kaip padaryti, kad eglutė būtų tiek graži, tiek funkcionali. Ribotas vietų, kur galime puošti, skaičius. Pačių modulių plokščių mes puošti negalime: jeigu apdėsime jas lemputėmis, jos neatliks savo esminės užduoties – saulei pašvietus negalės generuoti elektros. Todėl visos plokštės liko atviros, o mes puošėme tas konstrukcijos vietas, kurių nepadengia plokštės. Eglutę sudaro 7 aukštai, kiekviename aukšte tarpeliai – skirtingi, vienur platesni, kitur siauresni, tad teko sugalvoti, kaip išdėlioti girliandas, kad atrodytų gražiai. Tai labai kruopštus darbas. Vietoj to, kad puoštume vieną didelę eglę, puošiame daug mažų tos eglės atkarpų, ir tai užima laiko“, – sakė „Adam Decolight“ direktorius Nerijus Chmieliauskas.

Tai – saulės energijos eglutė, todėl buvo pasirinkta saulės spalva – šilta baltai gelsva. Eglės viršūnę taip pat puošia stilizuota saulutė.

 

Pralenkia laiką

Pačius saulės modulius pagamino UAB „Solitek“. Baterija, gaminanti energiją, apšviečiančią Trakų eglutę, ypatinga tuo, kad masinė jos gamyba Lietuvoje bus pradėta tik kitąmet.

„Ši baterija unikali tuo, kad ji – prototipas, pirmasis toks surinktas įrenginys. Jau nuo kitų metų Lietuvoje, Vilniuje bus pradėta masinė šio įrenginio gamyba“, – sakė įmonės direktorius Julius Sakalauskas.

Trakų eglutėje išbandomas vadinamasis „off-gridinis“ sprendimas: neprisijungus prie tinklo veikianti elektros energijos generacija iš saulės kartu su elektros energijos kaupikliu.

„Šiuo metų laiku turime ne pačias palankiausias sąlygas, bet vis dėlto siekiame parodyti, kad net ir tokiomis sąlygomis įmanoma elektros generacija iš saulės modulių. Saulės moduliai yra prijungti prie kaupimo sistemos, kuri leidžia akumuliuoti generuojamą elektros energiją kaupiklyje ir po to iš to kaupiklio apšviesti pačią eglutę. Baterija pasižymi ir tuo, kad turi dirbtinį intelektą – kaupimo sistema gali sekti tiek elektros energijos kainas biržoje, tiek kaupti elektros energiją pagal orų prognozes. Gaudama duomenis, kokie bus orai kitą dieną, taip pat gaudama duomenis iš biržos, kokia bus elektros kaina kitą dieną, baterija pagal tai gali įsikrauti atitinkamą energijos kiekį naktį, kai elektra pigiausia. Tai vienas iš būdų taupyti energijos kaštus – pasigaminant elektros iš saulės ir ją kaupiant kaupiklyje, o esant nepalankioms oro sąlygoms, kai tamsu, apsiniaukę, baterija kaupiklyje visiškai įkraunama iš tinklo tuo metu, kai elektros energijos kaina mažiausia“, – aiškino J. Sakalauskas.

Pasibaigus kalėdiniam laikotarpiui, modulius bus galima sėkmingai įrengti ant pasirinkto pastato stogo, kur jie bent 30 metų – tokiam laikui yra suteikiama garantija, – gamins elektros energiją.

Eglutę sudaro 50 saulės modulių, kurių galia – apie 17 kW, tad Lietuvoje esančiomis sąlygomis jie gali pagaminti apie 15 tūkst. kilovatvalandžių per metus. Jei lygintume su namų ūkiu, tokio kiekio elektros energijos galėtų visiškai pakakti trims namų ūkiams.

Atgal
Projekto vertė
Projekto laikotarpis