*alt_site_homepage_image*

Darni rajono plėtra – ir bendruomenės įsitraukimo rezultatas

Naujienos

Kaip visada metus pradėjome nuo tradicinių susitikimų su seniūnijų gyventojais, kalbėjomės ir su kitų miestų merais dėl gyventojams svarbių klausimų. Investicijų į infrastruktūros plėtrą Trakų rajone tik daugės, veiklą tęsia sėkmingai reorganizuotos savivaldybės įmonės.

Metų pradžioje – dėmesys gyventojams

Metų pradžioje sėkmingai tęsiami rajono vadovų susitikimai su seniūnijų gyventojais. Susitikimų metu aptariami ne tik nuveikti darbai, diskutuojama apie ateities planus, gyventojai turi galimybę išsakyti savo pastebėjimus ir lūkesčius. Toks savivaldos ir bendruomenės santykis padeda kurti geresnes gyvenimo sąlygas bei aplinką seniūnijose ir visada laukiu dalyvaujančių šiuose susitikimuose žmonių.

Pirmiausiai susitikome su Grendavės seniūnijos gyventojais. Aptarėme seniūnijos augimą, vykdytus infrastruktūros ir estetikos gerinimo darbus ir, žinoma, tolesnius planus siekiant pagerinti vietinių gyvenimą. 2023-iaisiais ir toliau gražintas Grendavės paplūdimys prie Vilkokšnio ežero, atlikti paplūdimio infrastruktūros gerinimo darbai – atnaujinti lieptai. Išpuoselėtas Grendavės kaimo parkelis, jame įrengtas elektros įvadas, apšvietimas. Savivaldybė sklandesniam darbui užtikrinti seniūnijai 2023-iaisiais perdavė traktoriuką su papildoma įranga: sniego peiliu, barstytuvu ir šienavimo įrenginiu. Atnaujinus techninę bazę, pasirūpinta ir seniūnijos ūkiniu pastatu (garažu) – įrengti vartai. Dėmesys skirtas ir saugiam bei sklandžiam susisiekimui užtikrinti. Įrengta asfaltbetonio danga Žydkaimio gatvėje, Žydkaimio kaime, kelio GSV13 (Žydkaimis–Galaverknis) 212 metrų ilgio ruože, imtasi eismo saugumo užtikrinimo priemonių. Pernai atlikus remontą dalyje Grendavės seniūnijos pastato patalpų, suremontavus Grendavės bendruomenės susirinkimų salę, šiemet planuojama pradėti pastato atnaujinimo, modernizavimo darbus.

Pernai lankantis Senųjų Trakų seniūnijoje pagrindinis bendruomenės pageidavimas buvo skirti mokyklinį autobusą Senųjų Trakų Kęstučio progimnazijai. Galime pasidžiaugti, jog progimnazijai yra priskirtas naujas mokyklinis autobusas, kurį administruoja ir su mokyklos bendruomene maršrutus derina UAB „Trakų paslaugos“. Sutvarkyta ir lauko danga šalia Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos. Augančiose ir besiplečiančiose seniūnijos gyvenvietėse daug dėmesio skiriama infrastruktūros gerinimui ir plėtrai, asfaltuojamos gatvės, atliekami kelių kapitalinio remonto darbai.

Pernai asfaltuota dalis Šventininkų kaimo Lauko, Dobrovolės kaimo Dobrovolės ir Pabalių gatvių. Vykdant kapitalinį remontą Pabalių gatvės dalyje (tarp Veisiejų ir Saulėtekio gatvių), sėkmingai įgyvendinta Trakų rajono savivaldybės programa, kai gyventojai ir verslininkai kartu su savivaldybės parama perpus finansuoja gatvių remontą.

Teigiamų pokyčių įvyko Onuškio seniūnijoje. Praėjusiais metais dalinai išasfaltuotos trys gatvės Onuškio seniūnijos kaimuose – asfalto danga paklota Pasamavio kaimo Samės, Vaickūniškių kaimo Jaunystės ir Varlių kaimo Žolynų gatvių atkarpose. Šiemet šių gatvių asfaltavimo darbai bus tęsiami.

2023-iaisiais Lietuvos automobilių kelių direkcijai užbaigus valstybinės reikšmės krašto kelio Trakai–Rūdiškės–Pivašiūnai–Alytus kapitalinį remontą, ne tik pagerėjo susisiekimo sąlygos onuškiečiams, tačiau Onuškyje apsilanko vis daugiau žmonių, norinčių pasigrožėti vaizdingu kraštovaizdžiu, susipažinti su miesteliu ir apylinkėmis. Toliau rengiamas projektas dėl Onuškio Kipro Petrausko aikštės, kuri yra įtraukta į Kultūros vertybių registrą, tvarkymo. Tikimės, kad statybos leidimas darbų vykdymui bus gautas 2024 metų pabaigoje–2025 metų pradžioje. 

Prieš metus vykusio susitikimo metu gyventojai kalbėjo apie seniūnijos darbams atlikti reikalingą automobilį, techniką, tad savivaldybė Onuškio seniūnijai perdavė naują automobilį ir traktorių su padargais. Tikimasi, kad tai padės paspartinti ir optimizuoti seniūnijoje vykdomų darbų eigą, sutaupys darbuotojų laiko ir motyvuos naujoms veikloms.

Kokybiškos ir lengvai pasiekiamos sveikatos priežiūros paslaugos – vienas iš prioritetinių siekių. Šiuo metu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai yra pateiktas ambulatorinių slaugos paslaugų teikimo namuose projekto įgyvendinimo planas. Mobilias sveikatos paslaugas teiksianti medikų komanda (slaugytojas, jo padėjėjas ir kineziterapeutas) bus aprūpinti reikiama technika ir įranga.

Džiaugsmą kelia ir Aukštadvario seniūnijos gyventojų iniciatyvumas. Vien 2023-iaisiais Aukštadvario seniūnijoje įvyko 23 renginiai. Nestigo edukacinių veiklų, mugių, vakaronių, minėtos valstybinės šventės, Aukštadvario Kristaus Atsimainymo bažnyčios 110 metų jubiliejus. Atsižvelgus į prieš metus vykusio susitikimo metu gyventojų išsakytas pastabas, pagrindinėje Aukštadvario maudyklėje prie Pilaitės ežero pagerintas įlipimas į ežerą – įrengti mediniai laipteliai su turėklais, išasfaltuota Vlado Mongirdo gatvė. Taip pat naujais energiją taupančiais LED šviestuvais pakeisti seni gatvių žibintai Vilniaus, Technikumo bei Draugystės gatvėse, pasirašyta Aukštadvario gimnazijos pastato atnaujinimo (modernizavimo) projektavimo paslaugų sutartis, sutvarkyta salė Bijūnų universalaus daugiafunkcio centro antrame aukšte, įrengta laisvalaikio leidimo infrastruktūra šalia centro, pradėtas rengti Čižiūnų socialinių paslaugų centro pastato atnaujinimo (modernizavimo) techninis darbo projektas.

Geros žinios Aukštadvario seniūnijai, kad pradėtas rengti vietinės reikšmės kelio Čižiūnai–Ubiškės kapitalinio remonto techninis projektas bei jau rengiama Aukštadvario stadiono renovacijos projektavimo užduotis.

Tai – būtent metinių susitikimų ir bendruomenės aktyvumo rezultatas.

Artėjame svarbių problemų išsprendimo link

Kalbėjomės ir su kitų miestų merais. Šį mėnesį su komanda susitikome su Vilniaus miesto savivaldybės meru Valdu Benkunsku ir jo komanda. Aptarėme vieną iš svarbiausių kelių pastarųjų mėnesių temų – būtinybę rekonstruoti Fabriko gatvę Lentvaryje užtikrinant eismo saugumą. Meras patikino, kad planuojama jiems priklausančios Fabriko gatvės dalies rekonstrukcija įrengiant pėsčiųjų ir dviračių takus, apšvietimą, lietaus nuotekų surinkimo sistemą, visai kaip ir Trakų rajono, Lietuvos automobilių kelių direkcijai priklausančioje gatvės dalyje. Sutarta, kad Vilniaus miesto savivaldybė apsvarstys galimybę greitu metu įrengti papildomas kelio įsukimo juostas į logistikos centrų teritorijas. Toks sprendimas palengvins sunkiasvorių transporto priemonių eismą ir padės sumažinti spūstis. Aptarėme ir Veisiejų gatvės saugumą ir infrastruktūros įrengimą. Sutarėme, kad Vilniaus miesto savivaldybė inicijuos techninio projekto rengimą.

Susitikau ir su neseniai paskirtu Trakų istorinio nacionalinio parko direktoriumi Dariumi Kvedaravičiumi. Kadangi savivaldybės įgyvendinami projektai dažnu atveju yra neatsiejami nuo Trakų istorinio nacionalinio parko, susitikimo metu aptarėme būsimus darbus ir siekiamus tikslus įgyvendinant bendrą Trakų viziją.

Investicijų Trakų rajone tik daugės

Šį mėnesį teko ir daug diskutuoti su įvairių grupių, įmonių ir įstaigų interesantais. Daugeliui itin svarbus buvo pokalbis su investuotojais dėl galimos PC „Senukai“ tinklo plėtros Trakų mieste. Šis prekybos centras šiuo metu Trakuose veiklos nevykdo, tačiau vis dažniau girdime iš gyventojų, kad jiems jo neabejotinai trūksta. Verslininkai ieško strategiškai patogios lokacijos, kuri tiktų ir rajono gyventojams, ir nebūtų miesto centre.

Taip pat dalyvavau Lietuvos savivaldybių asociacijos valdybos posėdyje, kuriame Energetikos ir Finansų ministerijų atstovai pristatė atsinaujinančių energijos išteklių plėtros priemones savivaldybėms. Kalbant apie atsinaujinančią energetiką ir ekologiją, verta paminėti, kad šį mėnesį kalbėjausi su investuotojais dėl tvaraus vandens transporto tinklo Trakų mieste plėtros. Įgyvendinti darnaus judumo planą yra itin svarbu, kad gyventojai ir miesto svečiai turėtų galimybę įvertinti alternatyvių transporto priemonių pasirinkimą ir Trakuose judėti ne tik automobilių keliais ar pėsčiųjų takais, bet ir turimais ežerais.

Susitikau ir su organizacijos „LITUA kartu“ įkūrėjais, kurie ne tik pristatė savo atliktus darbus padedant Ukrainai užtikrinti gyventojų saugumo sąlygas šalyje šiuo sunkiu karo laiku, bet ir aptarėme galimybes įrengti visus reikalavimus atitinkančią novatorišką slėptuvę mūsų rajono gyventojams.

Mėnesio pabaigoje susitikome su Lentvario baseino investicinio plano rengėjais. Aptarėme būsimojo pastato planą. Baseino laukia ne tik didžiausio mūsų miesto Lentvario, bet ir viso Trakų rajono gyventojai.

Vyko pasitarimai dėl 2024 metų biudžeto projekto. Jau artimiausiomis dienomis galėsite susipažinti su biudžeto projektu bei teikti savo pastabas ir pasiūlymus. 2024 metų biudžeto tvirtinimas numatytas vasario 14 d. vyksiančiame Tarybos posėdyje.

Kova prieš elektronines cigaretes

Šį mėnesį, atsižvelgusi į savivaldybės pasiūlytas priemones, Trakų Vytauto Didžiojo gimnazija įrengė pirmąjį elektroninių cigarečių garų detektorių. Iš viso jų bus 14. Ši gimnazija yra pirmoji, tačiau skatinsime ir kitas rajono švietimo įstaigas sekti šiuo pavyzdžiu. Detektoriai užtikrins, kad realiuoju laiku gimnazijos socialiniai pedagogai, kiti atsakingi darbuotojai gautų informaciją apie elektroninių cigarečių garinimo, rūkymo atvejus gimnazijos patalpose. Išmanieji detektoriai sumontuoti tualetuose ir persirengimo kambariuose – ten, kur vaizdo stebėjimas nėra galimas. Ši pažangi, moderni jutiklių sistema pateikia duomenis apie patalpų oro kokybę ir yra veiksminga, proaktyvi elektroninių cigarečių garinimo, rūkymo, kanapių vartojimo kontrolės, prevencijos priemonė.

Reorganizuotos savivaldybės įmonės

Vienas svarbiausių šio mėnesio darbų – savivaldybės uždarųjų akcinių bendrovių reorganizavimas siekiant užtikrinti tinkamą priskirtų funkcijų vykdymą, efektyvią veiklą ir plėtrą. Praėjusiais metais UAB „Trakų autobusai“ prijungėme prie kitos savivaldybės valdomos įmonės – UAB „Trakų paslaugos“, o šių metų sausio 3 dieną UAB „Trakų vandenys“ perėmė UAB Trakų šilumos tinklų funkcijas. Procesą planuota pabaigti šių metų vasarą, tačiau, pasikeitus teisės aktams, procesas paspartintas ir reorganizacija baigta metų pradžioje.

Nuo šiol UAB „Trakų vandenys“ ne tik užtikrins geriamojo vandens tiekimą vartotojams bei nuotekų tvarkymą, bet ir vykdys šilumos gamybos ir tiekimo, karšto vandens tiekimo, bendrojo naudojimo objektų ir pastatų renovacijos administravimo bei daugiabučių namų inžinerinių sistemų (šildymo, karšto vandens tiekimo, šilumos punktų) priežiūros ir kitas funkcijas.

Vienas iš rajono prioritetų išlieka kultūra bei renginiai

Trakų miestas jau ilgą laiką yra vienas iš svarbiausių miestų Lietuvos kultūrai, tačiau siekiame, kad kultūros centru taptų visas rajonas. Džiaugiuosi dalyvavęs Trijų Karalių renginyje Onuškyje. Susirinkusiuosius sveikinau ne tik šios šventės, bet ir Lietuvos mažosios kultūros sostinės metų pradžios proga. Onuškiui šie metai bus tikrai ypatingi – nekantrauju sudalyvauti būsimuose šio miestelio renginiuose, kurių šiemet nusimato itin daug.

Dalyvavome sausio 12–13 dienomis vykusiuose Laisvės gynėjų dienos minėjimuose ir iniciatyvose, kurių buvo itin gausu.

Šį mėnesį buvo aptartas ir šių metų Užgavėnių planas. Tad vasario 10 dieną (šeštadienį) kviečiu visus į Trakus, žiemos išvarymo šventę! Tradiciškai vyks šventinė eisena, įvairūs pasirodymai, mugės ir, žinoma, bus deginama morė.

Verta paminėti ir tai, kad šių metų pradžioje Trakų kultūros ir meno centro direktorės pareigas perėmė Joana Giedraitytė. Iki šiol ji dirbo Rūdiškių kultūros centro direktoriaus pavaduotoja.

Neatsiejama darbo dalis – sveikinimai ir nusipelniusių gyventojų pagerbimas

Nors žiemos šventės jau, atrodo, baigėsi, sveikinimai tęsiasi. Tai – neabejotinai smagiausia darbo dalis. Artėjant laukiamiausioms metų šventėms, fiziniai ir juridiniai asmenys buvo kviečiami puošti gyvenamųjų vietų bei įmonių, įstaigų aplinką ir dalyvauti kasmet Trakų rajono savivaldybės organizuojamame kalėdiniame aplinkos puošybos konkurse. Sausio pirmojoje pusėje pasveikinau kalėdinio aplinkos puošybos konkurso nugalėtojus ir dalyvius.

Šį mėnesį vyko ir Trakų sporto centro organizuojami sportininkų apdovanojimai. Padėkojome bei apdovanojome sportininkus, trenerius, fizinio ugdymo mokytojus, sporto entuziastus bei komandas už pasiekimus 2023 metais. Šie žmonės garsina Trakų vardą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje – tikrai turime kuo didžiuotis.

Galiausiai pasveikinau ir garbaus amžiaus senolę gražios 95 metų sukakties proga. Džiaugiuosi galėjęs su ja pabendrauti: smagu išgirsti istorijų, pasisemti išminties ir vilties ateičiai. 

 

Andrius Šatevičius,

Trakų rajono savivaldybės meras

 

Nuotraukoje: Trakų rajono savivaldybės meras Andrius Šatevičius. Evelinos Kislych-Šochienės nuotr.

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image