*alt_site_homepage_image*

Festivalis „Nepatogus kinas“ užbūrė nesuvaidintomis istorijomis

Naujienos

Spalio 12–29 dienomis tarptautinis festivalis „Nepatogus kinas“ prie ekranų subūrė rinktinės dokumentikos išsiilgusius žiūrovus. Festivalyje dalyvavo Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Vaikų literatūros skyrius, Lentvario, Senųjų Trakų, Rūdiškių, Aukštadvario, Čižiūnų, Dusmenų, Šklėrių padaliniai.

Visus virtualioje „Nepatogaus kino“ platformoje esančius filmus buvo galima žiūrėti bibliotekų interneto skaityklose, patogiai įsitaisius prie kompiuterių ekranų, naudoti ausines. Festivalis viliojo itin gausia ir temų įvairove išsiskiriančia programa – meninės dokumentikos istorijomis apie gamtą, pilietines teises, socialinę atsakomybę, politinę santvarką, demokratijos ir autoritarizmo dvikovą, meilę ir draugystę, toleranciją, empatiją, lygybę, iškylančias problemas ir jų sprendimus, teisingumą ir jo paieškas, šiuolaikinio medijų pasaulio užkulisius, karą Ukrainoje bei švietėjiško turinio filmais vaikams. Iš viso apie 50 rinktinių filmų.

Nerti į kino pasaulį buvo galima pavieniui, o taip pat ir drauge su bendruomene dalyvaujant specialiuose seansuose, kurių metu vyko virtualios diskusijos apie filmuose nagrinėjamas temas su kviestiniais festivalio svečiais, programos sudarytojais.

Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos kinomanai spalio 17 dieną žiūrėjo jautrų ir gražų filmą „Amžini prisiminimai“ (rež. Maite Alberdi) apie Alzheimerio ligos paveiktus, bet nenutrūkstamus šeimos santykius, meilę, atsidavimą ir rūpestį. Po filmo vyko virtuali diskusija šia tema, kurioje dalyvavo Ieva Petkutė, viena iš asociacijos „Demencija Lietuvoje“ steigėjų ir pirmininkė, VšĮ „Socialiniai meno projektai“ vadovė, ir festivalio „Nepatogus kinas“ programos sudarytoja Viktorija Cook.

Spalio 26-ąją į biblioteką rinkosi Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos 1a ir 3c gimnazinių klasių moksleiviai, lydimi auklėtojos Sonatos Urbanavičiūtės ir socialinės pedagogės Jolantos Misiūrienės. Gimnazistams buvo demonstruotas dokumentinis filmas „Toli“ (rež. Ruslan Fedotow), pasakojantis jautrią istoriją jaunuolių, išgyvenančių karo Ukrainoje baisumus, akimis. Ekrane buvo vaizduojama pagrindinių veikėjų Andrėjaus ir Alisos meno forma išreikšta protesto akcija prieš jų gimtąją Ukrainą niokojančius įsibrovėlius, jų skausmas, gavus žinių apie artimųjų, likusių tėvynėje, netektis, pagalba likimo broliams, įsikūrusiems pabėgėlių stovykloje Vengrijos sostinėje Budapešte. Filmas, pasakojantis nesuvaidintą ir nepagražintą realybę, jaudino, įtraukė, skatino susimąstyti apie laisvę, okupaciją ir žmogų kaip įkaitą kibernetinio ir realaus pavojaus gniaužtuose, apie medijų ir informacijos galią šiuolaikiniame pasaulyje.

Tos pačios dienos popietę Trakų bendruomenės nariai išvydo dokumentinį filmą „Žurnalisto nužudymas“ (rež. Matt Sarnecki). Filmas šokiruojančiai atskleidė Slovakijos politikos viršūnėje esančius korumpuotus asmenis ir jų siekį bet kokia kaina išlikti valdžioje, net jei ta kaina yra kažkieno gyvybė. Filmą virtualiai pristatė Europos Parlamento biuro atstovė Lietuvoje Daiva Jakaitė ir festivalio „Nepatogus kinas“ vadovas Gediminas Andriukaitis. Įdomus, įtraukiantis filmas, skatinantis susimąstyti apie mus supančią pasaulio santvarką, teisingumą, melagienas, informacijos galią. Žiūrovai liko šokiruoti šalyje vyraujančios politinės galios viešpatavimo ir sužavėti drąsiu bei sistemą demaskuojančiu filmo pastatymu.

Dalyvaudami festivalyje įsitikinome, kad dokumentiniame kine apstu kūrybiškumo, pasakojamos istorijos atsiskleidžia itin organiškai, intriguoja savo turiniu bei siužeto vingiais, yra tikros, nesuvaidintos, atvaizduojančios šiandienos daugiasluoksnę realybę. Per kino patirtį galime akies krašteliu praverti tos realybės šydą, susipažinti su nepatogia tiesa, permąstyti vertybes bei prisidėti prie auštančio geresnio rytojaus. Vienareikšmiškai, tokių filmų – vaizduojančių nesuvaidintą ir nepagražintą realybę – reikia, ir kuo daugiau! Mokykimės skleisti empatiją ir tuomet skvarbus operatoriaus objektyvas fiksuos daug pozityvesnę dokumentiką.

Festivalis „Nepatogus kinas“ sugrįš kitąmet, nekantriai lauksime.

Akvilė Narbutienė

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliografė

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image