*alt_site_homepage_image*

Garsiniai terapiniai skaitymai Šv. Domininko namuose

Naujienos

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad nemedikamentinės priemonės, tokios kaip biblioterapija, garsiniai skaitymai su įtraukties elementais, turi teigiamą poveikį senyvo amžiaus, atminties ir mąstymo sutrikimų turintiems žmonėms. Nustatyta, kad skaitymas ir muzikos klausymas gali padėti atgaivinti atmintį, taip pat atpalaiduoti, teikti malonumą.

Terapiniams skaitymams parenkami nesudėtingi tekstai, kurių temos gali sužadinti klausančiųjų emocijas, prisiminimus. Pagalbai pasitelkiamos „prisiminimų dėžutės“ – tai rinkiniai daiktų, susijusių su skaitomo teksto tema, kuriuos galima paliesti, pauostyti, kartais – paragauti. Šie daiktai padeda prisiminti užsiėmimo dalyvių gyvenimo istorijas, labiau įsitraukti į girdimą pasakojimą, gali tapti nauja pokalbio tema. Perskaičius tekstą, vyksta refleksija, pasidalijama emocijomis, mintimis.

Aukštadvario Šv. Domininko namų gyventojams pirmojo garsinių skaitymų susitikimo metu bibliotekininkė R. Jarmalavičiūtė pasiūlė temą apie mišką. Perskaičius pasakojimą „Pasivaikščiojimas miško takeliais“ iš knygos „Prisiminimų beieškant: terapiniai skaitiniai demencija sergantiesiems“, buvo pristatytos knygos apie mišką, jo gyvūnus, augalus. Besikalbant apie medžius, iš „prisiminimų dėžutės“ pasklido spygliuočių kvapas – galėjome pauostyti kėnių eterinio aliejaus, pajusti, kokius prisiminimus šis kvapas sukelia. Šv. Domininko namų gyventoja Nijolė iš karto atpažino šį kvapą, mat yra gyvenusi Rusijoje, kur šie medžiai auga dideliuose miškuose. Prisiminimus žadinome imdami į rankas, glostydami eglės, pušies, beržo, drebulės ir kitų medžių šakeles, čiupinėdami kankorėžius. Viską buvo galima pamaigyti, jei norėjosi, ir pakramtyti. Prisiminėme miško gėrybes, aptarėme, kokias uogas kas labiau mėgsta, ar patinka grybauti. Žinoma, niekas nenorėtų susidurti su miško gyventojomis erkėmis, uodai taip pat nemalonūs, tačiau visai neprieštarautų pamatyti laputę, šerną.

Gerai, kad gyvename krašte, kur miškas nėra retenybė, jį pažįstame, o kai kas ir labai mėgsta. Kartais net nesusimąstome apie visas miško teikiamas naudas. Susitikimo dalyviai buvo pakviesti pasimėgauti miško garsais, kvapais, esant galimybei, pasinerti į miško maudynes, kurios dabar labai populiarios.

Galima teigti, kad pirmieji garsiniai terapiniai Aukštadvario bibliotekos organizuoti ir Šv. Domininko namų darbuotojų bei gyventojų maloniai priimti skaitymai pavyko. Ketiname juos tęsti, parinkdami kitas įdomias temas. Džiugu, kad biblioteka gali ir turi ką pasiūlyti senyviems, įvairias negalias patiriantiems žmonėms, kurių mūsų visuomenėje daugėja. Bendradarbiavimas su globos namų socialine darbuotoja Jolanta Kasperavičiene bei visu kolektyvu leidžia suvienyti pastangas ir padėti jiems. Dėkojame už partnerystę.

 

Ramunė Jarmalavičiūtė,

Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Aukštadvario padalinio vyriausioji bibliotekininkė

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image