*alt_site_homepage_image*

Kėdainiai – lenkų poeto Česlovo Milošo žemė

Naujienos

2024 metus Lenkija yra paskelbusi Nobelio literatūros premijos laureato Česlovo Milošo metais. Kadangi šis poetas mums nepaprastai artimas savo poetine kūryba ir nuostabiu prozos kūriniu „Isos slėnis”, todėl nutarėme susikoncentruoti ties šiuo didžiu žmogumi įvairiomis literatūrinėmis, meninėmis ir pažinimo veiklomis pagerbdami jo atminimą.

Nuo ankstyvo ryto pradėjome kelionę į Kėdainių kraštą, kad savo akimis pamatytume ir savo ausimis išgirstume tai, kas mums svarbu, tai, kas neatsiejama nuo mūsų tautinio identiteto. Šiame krašte, Šateniuose, ir yra gimęs žymusis poetas, išgarsinęs Lietuvą.

Kėdainių pažinimas prasidėjo nuo Senosios Rinkos aikštės, esančios prie žydų sinagogos. Čia mus pasitiko gidė Audronė, kurios pasakojimai buvo ta versmė, kuri atskleidė mums svarbią informaciją apie Kėdainių miesto istoriją ir apie įžymų lenkų poetą Č. Milošą.

Gidė supažindino su senamiesčiu bei papasakojo daug įdomių dalykų apie Lietuvos geografiniame centre esančio miesto istoriją. Pasak gidės, Kėdainiai iš kitų Lietuvos miestų išsiskiria tuo, kad turi labai spalvingą, įdomią, daugiakultūrę miesto istoriją. Tai susiję su kunigaikščiais Radvilomis, kurie miestą valdė daugiau kaip 300 metų. Radvilos į Kėdainius pakvietė žydus, vokiečius, škotus, rusus ir lenkus, todėl visas miestas yra sudarytas iš skirtingų kvartalų. Žydai čia pastatytoje muitinėje rinko mokesčius, o vokiečiai Kėdainiuose išsikovojo net ir atskiro miesto teises, todėl čia buvo du miestai – Senieji Kėdainiai ir Naujieji Kėdainiai.

Toliau mūsų kelias vedė Č. Milošo gatve, kuri jo garbei buvo pavadinta 2011 m. minint 100-ąsias poeto gimimo metines. Garsesnio rašytojo kaip Nobelio premijos laureatas Č. Milošas mūsų kraštas tikrai neturi, o jo romanas „Isos slėnis“ nukelia mus į nepaprastai gražias XX amžiaus pradžios Kėdainių apylinkes.

Sustojame Č. Milošo gatvėje prie 5-uoju numeriu pažymėto pastato, kur buvo įsikūrusi Movšovičiaus ir Kagano spaustuvė. Čia buvo spausdinamos knygos jidiš, hebrajų ir lietuvių kalbomis. Pasak gidės, Lietuvoje tarpukariu veikė du pagrindiniai žydų spaudos centrai: Kaune ir  Kėdainiuose.

Po puikios ekskursijos po atviru dangumi vyko edukacinė veikla Kėdainių krašto muziejuje. Programos metu mokiniai buvo supažindinti su poeto Č. Milošo biografiniais faktais, atskleisti jo nuopelnai lietuvių kalbai ir literatūrai. Atnaujintoje muziejaus ekspozicijoje peržiūrėjome filmus: „Dovanų gavau žemės rojų“ ir „Sapnavau, kad sugrįžtu“, pasiklausėme mūsų mokinių Anos ir Beatos skaitomų poezijos posmų bei atlikome užduotis.

Po šios ekskursijos visi prisiminsime puikų ekskursijos vadovės, istorikės Audronės, pasakojimą apie poetą Č. Milošą, Kėdainių miesto gyventojų išpažintas religijas, plėtotus verslus ir Kėdainių senamiesčio patrauklumą. Smagu, kad Kėdainiuose mus pasitiko nuoširdūs žmonės, kurie pasidalino gyvenimiška išmintimi, patirtimi, mintimis apie žymius žmones, jų veiklą.

Daiva Daukševičienė

Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja

Nuotraukoje: Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos mokiniai aplankė Kėdainius.

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image