*alt_site_homepage_image*

Kopriklausomybė ir ką patiria žmogus, kurio artimasis priklausomas

Naujienos

Priklausomybė – visos šeimos liga. Ji neapsiriboja vieno šeimos nario vartojimu ar blaivybe. Tada, kai ši klastinga liga įtraukia visą šeimą, keičiasi visų šeimos narių elgesys.

Veidrodinis priklausomybės atspindys –  kopriklausomybė. Tai – sudėtingas reiškinys, apimantis jausmus, mintis ir elgesį.  Kopriklausomas žmogus yra visiškai susitelkęs į kitą asmenį ir taip paneigia patį save, gyvena ne savo gyvenimą.

Priežastis čia yra ne tas žmogus, kuris tampa priklausomas nuo svaigalų, bet paties kopriklausomo žmogaus asmenybė, kuri linkusi kursuoti tarp dviejų kraštutinumų – priklausomybę turintį asmenį gelbėti arba bausti. Visais atvejais tai yra susiję su kontrolės jausmu ir poreikiu. Šis poreikis dažnai pasireiškia moralizavimu vartojančiam, kad taip daryti negalima, alkoholio butelių slėpimu, netesimu pažadu skirtis ,,jei dar užgers“, baudų už nusižengusį sumokėjimu, leidimu gyventi namie nemokant mokesčių, bandymu išgelbėti, vežant pas gydytojus, kai to visai nenori priklausomas asmuo.

Tas kitas, kurio elgesys veikia, gali būti vaikas, suaugęs, partneris, giminaitis, kolega ar tėvai. Kopriklausomybė susijusi su tuo, kaip žmogus leidžiasi būti paveikiamas kito elgesio ir kaip pats bando tą elgesį kontroliuoti, ar tai būtų per didelis jaudinimasis ir hipergloba, savo jausmų užgniaužimas, susikoncentravimas į kitus ir savęs apleidimas, pyktis, manipuliatyvus elgesys, grasinimai ar kita.

Kopriklausomybė apima įvairiausius požymius. Pagrindiniai signalai, jog žmogus koprikausomas:

  • varginantis nerimas dėl kitų žmonių;
  • perdėtas rūpinimasis kitais;
  • jautimasis įpareigotu spręsti kitų žmonių problemas;
  • didelis atsakomybės jausmas už kitus – už jų jausmus, mintis, veiksmus, savijautą;
  • didelis kontroliavimo poreikis;
  • sveikų ribų neturėjimas;
  • emocijų slopinimas ir neigimas;
  • vyraujantys kaltės, gėdos, bejėgiškumo jausmai;
  • konfliktų vengimas;
  • žema savivertė.

Kopriklausomieji artimieji apleidžia savo pačių norus bei emocijas ir pradeda gyventi kito žmogaus gyvenimą. Tačiau visada yra galimybė padėti sau ir pradėti sveikti, nes kopriklausomybė yra išmoktas elgesys ir jį galima pakeisti. Svarbu išmokti nebekontroliuoti priklausomo žmogaus, leidžiant jam patirti visas savo elgesio pasekmes. Tokiu būdu artimieji gali ne tik pradėti sveikti patys, bet ir sudaryti galimybę susiformuoti naujai pusiausvyrai šeimoje.

Priklausomas Jūsų partneris? Vaikas? Tėvai?

Galite padėti sau ir prisijungti prie savitarpio pagalbos grupės. Siekdami išspręsti bendras problemas, susitikimų metu dalinsitės vienas su kitu savo patirtimi, ištverme bei viltimi, taip padėdami vienas kitam sveikti.

Savitarpio pagalbos grupės užsiėmimus veda priklausomybių ligų konsultantas Maksim Kostiučenko, tel. +370 655 76730.

Užsiėmimai vyksta antradieniais Trakų visuomenės sveikatos biure, Vienuolyno g. 3–52, Trakai, nuo 18.00 iki 20.00 val. Prieš pradedant lankyti grupę, būtina užsiregistruoti individualiai konsultacijai. Užsiėmimai yra NEMOKAMI.

Kviečiame prisijungti prie savitarpio pagalbos grupės ir pradėti savo sveikimo kelią.

Trakų visuomenės sveikatos biuro informacija

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image