*alt_site_homepage_image*

Ligonių kasos: su Europos sveikatos draudimo kortele vasaroti Europoje – saugiau

Naujienos

Įsibėgėjus vasaros atostogoms gyventojai dažnai renkasi poilsį ir keliones Europos šalyse. Ligonių kasų specialistai ragina nepamiršti Europos sveikatos draudimo kortelės – ją paprasta užsisakyti ir gauti prieš išvykstant. Su kortele poilsis Europoje bus saugesnis, nes ji garantuoja būtinąją medicinos pagalbą, kurios kelionės metu gali prireikti kitos šalies gydymo įstaigose.

Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK) patvirtina žmogaus teisę Europos Sąjungos šalyse, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šveicarijoje bei Jungtinėje Karalystėje gauti būtinąją medicinos pagalbą, kurios išlaidas visiškai arba iš dalies apmoka ligonių kasos.

Ligonių kasų specialistų duomenimis vasarą, kai gyventojai išvyksta mėgautis atostogomis svetur, kortelių išduodama dvigubai daugiau nei kitu metų laiku. Gyventojus ypač džiugina tai, kad kortelę galima gauti iš karto, kai tik kreipiamasi į TLK. Visos atstovės  rajonuose yra aprūpintos ESDK kortelių spausdintuvais, tad vietos gyventojai gali gauti ESDK kortelę jau pirmojo vizito metu. ESDK užsisakius elektroniniu būdu ar atvykus į padalinį, jos tuoj pat spausdinamos ir išduodamos visuose TLK padaliniuose.

Gyventojai noriai renkasi ir paslaugą gauti ESDK registruotu laišku, tuomet dėl kortelės iš viso nereikia kelti kojos iš namų. Pildydamas elektroninį prašymą, žmogus gali pasirinkti, kad kortelė registruotu paštu būtų atsiųsta pageidaujamu adresu Lietuvoje. Bet tokiu atveju tenka palaukti kortelės kelias dienas. Kortelė ir jos siuntimas paštu yra nemokami.

Galima užsakyti bei pasiimti ESDK ir savo nepilnamečiams vaikams. Atsiimant kortelę būtina pateikti savo asmens tapatybės dokumentą. 

TLK informuoja, kad kai nelieka laiko pasirūpinti kortele, išvykdamas į kelionę apdraustasis gali per Elektroninių valdžios vartų portalą prisijungti prie Valstybinės ligonių kasos informacinės sistemos ir savarankiškai susiformuoti bei atsisiųsti į mobilųjį telefoną sau ir nepilnamečiams vaikams sertifikatus, laikinai pakeičiančius ESDK. Sertifikatas galioja iki einamojo mėnesio paskutinės dienos, todėl kitą mėnesį reikia jį susiformuoti iš naujo.

Tokį sertifikatą galima atsisiųsti ir tada, kai pamirštama į kelionę pasiimti ESDK, o keliautojui skubiai prireikia būtinosios medicinos pagalbos Europos šalies gydymo įstaigoje. Jei žmogus neturi galimybės užsakyti sertifikato, galima elektroniniu būdu pateikti užpildytą nustatytos formos prašymą TLK arba kreiptis į šalies, kurioje viešima, vietos valstybinio sveikatos draudimo įstaigą. Ši įstaiga kreipsis į Lietuvos TLK pagal asmens gyvenamąją vietą su prašymu atsiųsti sertifikatą.

Sertifikatas, kaip ir ESDK, apdraustiesiems išduodamas nemokamai. Su šiais dokumentais Europos šalyse patirtas būtinosios medicinos pagalbos išlaidas visiškai arba iš dalies apmoka ligonių kasos.

Jei viešėdamas Europoje apdraustasis neturi nei ESDK, nei sertifikato, suteiktų būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidas teks apmokėti savo lėšomis. Tačiau grįžus į Lietuvą galima kreiptis į TLK pagal savo gyvenamąją vietą dėl išlaidų kompensavimo ir pateikti apmokėjimą patvirtinančius bei medicininius dokumentus.

Ligonių kasos primena, kad ESDK ir sertifikatas yra skirti tik apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu. Nustojus galioti draudimui, jais naudotis negalima. 

Parengė Trakų visuomenės sveikatos biuras pagal Teritorinės ligonių kasos informaciją

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image