*alt_site_homepage_image*

MIRKT savaitė Trakų viešojoje bibliotekoje

Naujienos

Pasaulinė medijų ir informacinio raštingumo savaitė (MIRKT) yra minima spalio 24–31 dienomis visame pasaulyje nuo 2011 m. Kasmet tai yra puiki proga sutelkti visų šalių atstovus kalbėti, diskutuoti bei dalintis savo patirtimi medijų ir informacinio raštingumo klausimais, kartu pasidžiaugti pasiekta pažanga šioje srityje.

Sklindant gandams ir iškraipinėjant faktus, riba tarp tiesos ir melo tapo sunkiai pastebima. Tai griauna mūsų visuomenės bei demokratijos pagrindus ir net kelia pavojų gyvybėms, kadangi platinama netikra informacija apie vaistus, skiepus, kurstoma neapykanta, skatinamas rasizmas. Tokiame informacijos sraute reikia daugiau atskaitos taškų ir racionalesnio mąstymo. Štai kodėl medijų ir informacinis raštingumas yra pagrindinis XXI amžiaus piliečių įgūdis.

UNESCO generalinė direktorė Audrey Azoulay

MIRKT savaitės minėjimas Trakų viešojoje bibliotekoje prasidėjo spalio 21 d. orientaciniu žygiu „Taigi viską žinau...“ Darganotos dienos nepabūgę trakiečiai ir miesto svečiai, apsirūpinę žygiui reikalingomis priemonėmis – mobiliaisiais įrenginiais, internetu ir rašikliais, šeštadienio rytą būrėsi bibliotekoje. Čia susipažinę su žygio taisyklėmis ir gavę maršrutą, jie leidosi į rudenišką pasivaikščiojimą po Trakus.

Jis Trakuose – ne vienintelis. Nuo jo atsiveria gražus kraštovaizdis: vienoje pusėje stūkso Galvės ežero apsupta Trakų Salos pilis, kitoje – Lukos ežeras. Tai – viena iš užuominų, kurią įminę žygio dalyviai galėjo keliauti prie apibūdinto objekto, o į specialią programėlę įrašę raktinį žodį, kuris šiuo atveju buvo tiltas, atrakino medijų ir informacinio raštingumo klausimą. Tad žygio maršrute pateiktos užuominos ne tik vedė dalyvius rudenėjančio miesto gatvėmis, bet ir leido pasitikrinti medijų ir informacinio raštingumo žinias.

Iš viso žygeiviai aplankė dešimt Trakų miesto objektų, tarp kurių buvo Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilika, Serajos Šapšalo karaimų tautos muziejus, kenesa, Trakų Salos pilis, Aukų kalnas ir kt. 4 kilometrus besidriekęs maršrutas neprailgo, o į biblioteką grįžusių dalyvių laukė rėmėjų įsteigti prizai: „Go3“ televizija dovanojo galimybę visą mėnesį žiūrėti kokybiškiausią turinį bet kokiame ekrane, bet kokiu metu, o telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ vaišino javainių batonėliais.

Spalio 25 d. Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka kvietė į jautrų ir jaukų susitikimą su Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ nariais: Rimvydu Vekerotu, Aiste Bagdonaitė ir Indre Simonoviene, kurie gyvena su persodintais organais. Svečiai pasidalino savo jautriomis gyvenimo istorijomis ir žmonėms papasakojo, ką yra svarbu žinoti apie donorystę ir kokie yra dažniausi su ja susiję mitai. Renginio tema buvo „Ačiū už dovanotą gyvenimą“.

Susitikimo metu sužinojome, kad vienas donoras po mirties gali išgelbėti 7 (8) žmonių gyvybes. O priežastys, dėl kurių nustoja veikti organai, gali būti įvairios: infekcinės ligos, gripas ar peršalimas, įgimtos ligos, apsinuodijimai, kitų ligų komplikacijos, nelaimingi atsitikimai, traumos, avarijos. Lietuvoje per metus miršta apie 40 000 žmonių. Iš jų donorais būna apie 50. Tuo tarpu atsiranda apie 350–400 žmonių, kuriems reikalinga transplantacija. Taip pat aiškinomės ir sužinojome donorystės temą persekiojančius mitus ir faktus. Lietuvoje kasmet vyksta „Gyvasties“ inicijuotas organų donorų pagerbimas, uždegant žvakutes 54 miestuose ir miesteliuose. Labai tikimės ir su Indre iš Trakų, kuri jau 11 metų gyvena su persodintu inkstu bei susilaukė dvynukų, sutarėme, kad nuo kitų metų Trakai taps 55 miestu, kuris prisijungs prie šios gražios akcijos.

Spalio 26-ąją į biblioteką sugužėjo Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos 1a ir 3c g klasių moksleiviai, lydimi auklėtojos Sonatos Urbanavičiūtės ir socialinės pedagogės Jolantos Misiūrienės. Susirinkusiesiems buvo pristatyta MIRKT savaitė ir jos tikslai, papasakota apie informacinį raštingumą.

Jaukiai įsitaisiusiems bibliotekos skaitykloje gimnazistams buvo demonstruotas festivalio „Nepatogus kinas“ dokumentinis filmas „Toli“ (rež. Ruslan Fedotow), pasakojantis jautrią istoriją jaunuolių, išgyvenančių karo Ukrainoje baisumus, akimis. Ekrane buvo vaizduojama pagrindinių veikėjų Andrėjaus ir Alisos meno forma išreikšta protesto akcija prieš jų gimtąją Ukrainą niokojančius įsibrovėlius, jų skausmas, gavus žinių apie artimųjų, likusių tėvynėje, netektis, pagalba likimo broliams, įsikūrusiems pabėgėlių stovykloje Vengrijos sostinėje Budapešte. Filmas, pasakojantis nesuvaidintą ir nepagražintą realybę, jaudino, įtraukė, skatino susimąstyti apie laisvę, okupaciją, ir žmogų, kaip įkaitą, kibernetinio ir realaus pavojaus gniaužtuose, apie medijų ir informacijos galią šiuolaikiniame pasaulyje.

Po filmo peržiūros buvo rodomas vaizdo įrašas iš ciklo „Pažink medijas su Klaudija“, kuriame aktorė Emilija Latėnaitė, įkūnydama Klaudiją, šiuolaikiškai ir žaismingai apžvelgia iškylančius klausimus apie saugumą internete, socialinių medijų pavojus, melagienas (fake news), autorių teises ir kitas informacinio raštingumo temas. Įraše ji kalbino Kauno technologijos universiteto profesorių Saulių Keturakį.

Taip pat moksleiviams buvo pristatyta MIRKT savaitės „Pleistriukų“ akcija ir kiekvienas gavo po šį atributą dovanų. Šį pleistriuką, kaip priminimą apie grėsmes, tykančias socialiniuose tinkluose ir medijose, siūloma prisiklijuoti matomoje vietoje, pavyzdžiui, ant savo darbo knygos, asmeninio kompiuterio ar prie darbo vietos, ir, nufotografavus, pasidalinti šia nuotrauka savo socialiniame tinkle „Facebook“, pažymėti MIRKT paskyrą (@mirktbibliotekose) ir parašyti, kodėl yra svarbios medijų ir informacinio raštingumo žinios.

Lapkričio 6 d. burtų keliu bus išrinkti 3 kritinio mąstymo stalo žaidimo „Populistas“ laimėtojai, o kūrybiškiausi dalyviai bus apdovanoti rėmėjų žurnalo „National Geographic“ 3 mėnesių prenumeratomis. Gimnazistai renginio bibliotekoje metu buvo skatinti išmėginti savo jėgas konkurse.

Įdienojus Trakų viešojoje bibliotekoje vyko dar vieno festivalio „Nepatogus kinas“ dokumentinio filmo „Žurnalisto nužudymas“ (rež. Matt Sarnecki) peržiūra. Filmas šokiruojančiai atskleidė Slovakijos politikos viršūnėje esančius korumpuotus asmenis ir jų siekį bet kokia kaina išlikti valdžioje, net jei ta kaina yra kažkieno gyvybė. Filmą virtualiai pristatė Europos Parlamento biuro atstovė Lietuvoje Daiva Jakaitė ir festivalio „Nepatogus kinas“ vadovas Gediminas Andriukaitis. Labai įdomus ir įtraukiantis filmas, skatinantis susimąstyti apie mus supančią pasaulio santvarką, teisingumą, melagienas, informacijos galią.

Spalio 28 d. Pasaulinę medijų ir informacinio raštingumo savaitę Trakų rajono savivaldybės viešoji biblioteka, bendradarbiaudama su Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešąja biblioteka, kuri vykdo edukacinį projektą jaunimui „Intymu. Kūryba sau ir saviesiems – egodokumentai“, užbaigė kviesdama jaunus žmones į kūrybines užrašinių dirbtuves su knygų menininke, dailininke Sigute Chlebinskaite.

Dalyviams buvo suteiktos visos kūrybai reikalingos priemonės. Menininkė mokė pagaminti knygą, ją įrišti, papuošti įvairiomis mintimis, iškarpomis, antspaudais, piešiniais. Kiekviena dalyvių sukurta knyga yra kitokia – išskirtinė, paslaptinga, pasakojanti vis kitą istoriją. Prieš pradedant kūrybinį procesą, dailininkė Sigutė įkvepiančiai ir motyvuojančiai papasakojo apie knygų kūrimą, iliustravimą, skaitymo naudą bei pagarbą knygai.

Bibliotekoje organizuoti renginiai skatino kritiškai vertinti informaciją ir atpažinti melagienas, taip pat gebėti tinkamai ir atsargiai naudotis medijomis – juk tai neatsiejama šiandieninio mūsų gyvenimo dalis. Svarbiausia taisyklė – turime būti budrūs, kritiškai mąstantys, atsargiai socialiniuose tinkluose besidalinantys informacija apie save ir tuomet it žuvys nardysime medijų vandenynuose.

Kristina Serapinienė, Trakų viešosios bibliotekos Suaugusių vartotojų skyriaus vedėja,

Akvilė Narbutienė, Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliografė,

Regina Rancevienė, Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliografė

Nuotraukoje: MIRKT savaitė Trakų viešojoje bibliotekoje prasidėjo orientaciniu žygiu „Taigi viską žinau...“.

Trakų viešosios bibliotekos nuotr. 

 

 

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image