*alt_site_homepage_image*

Onuškio bibliotekoje vyko renginys „Jie žadino tautą“

Naujienos

Onuškio – mažosios Lietuvos kultūros sostinės 2024 (toliau – OMLKS 2024) – simbolis yra kelias. Kultūros sostinės projekto vadovė, kultūrinių renginių organizatorė Liuda Korsanovienė sako, kad kelio tiesioginė paskirtis – judėjimu sujungti žmones, kraštus, valstybes. Kelią ženklina ženklai, pagal juos mes judame skirtingomis kryptimis ir greičiais. OMLKS  kelio ženklai – renginiai, vedantys į gilias krašto tradicijas per kūrybinių raiškų įvairovę, atveriantys profesionalaus meno prieinamumą tradicinių ir inicijuotų naujų renginių metu, sujungiantys krašto ir regiono bendruomenes, meno mėgėjų kolektyvus ir pavienius atlikėjus... Onuškio miestelis žymus savo istorija ir čia gyvenančiais bei dirbančiais žmonėmis. Taip pat įstaigomis, kurios „skleidžia“ ir „kelia“ kultūrinį gyvenimą ne tik miestelio gyventojams, bet ir atvykstantiems svečiams. Onuškio biblioteka kiekvienais metais mini Lietuvių kalbos ir Knygnešio dienas.

Lietuvių kalbos dienos rengiamos VLKK iniciatyva nuo 2016 m., remiantis Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto 2015 m. rugsėjo 30 d. nutarimu. Šiemet minimos 120-osios spaudos lietuviškais rašmenimis atgavimo metinės, todėl skiriame didelį dėmesį pagerbdami knygnešius ir kitas garsias asmenybes. Šia proga iš Slovakijos atvyko Viltarė Platzner – istorikė antropologė, vaikų rašytoja, debiutavusi su knyga vaikams „Žygimantas Augustas ir valdovo sostas“ (su Andrej Ryčkov, 2018), po metų išleidusi „Jurgis Bielinis ir mažieji knygnešiai“ (2019) ir tais pačiais metais – trečiąją knygą „Gediminas ir Vilniaus įkūrimo legenda“. Autorė pasakojo, kad visada turėjo poreikį kurti. Tai nebūtinai buvo susiję su rašymu ar istorijų pasakojimu. Šios knygos atsirado labiau iš noro padėti vaikams – padėti jiems suprasti, kas yra istorija, kodėl svarbu ją žinoti ir – svarbiausia – sudominti ir įkvėpti juos domėtis aplink esančia aplinka.

Lietuvių kalbos dienoms ir Knygnešio dienai paminėti renginyje „Jie žadino tautą“ rašytoja pristatė knygą „Jurgis Bielinis ir mažieji knygnešiai“. Viltarė kalbėjo, jog rašydama šią knygą labai norėjo, kad skaitytojas matytų save istorijoje, kad kiekvienas vaikas galėtų susitapatinti su šiuolaikiniais herojais knygoje. Kai pati buvo vaikas, jai istorija atrodė labai tolima, kažkas, kas įvyko seniai. Būtent šį jausmą norėjo pakeisti, norėjo, kad vaikai suprastų, jog tos istorinės asmenybės gyveno taip pat kaip ir mes, kad istorija nėra vien apie karus ir karalius.

Turiningas rytas „Onuškis – mažoji Lietuvos kultūros sostinė 2024“ vyko Onuškio bibliotekoje – renginyje dalyvavo Aukštadvario m/d „Gandriukas“ 3 kl. ir Onuškio Donato Malinausko pagrindinės mokyklos 2 kl. mokiniai. Vaikai sužinojo, kaip Lietuva atrodė XIX amžiaus antroje pusėje. Išsiaiškino, kaip slapta buvo gabenamos knygos, su kokiais pavojais tekdavo susidurti knygnešiams. Taip pat susipažino su garsiais Lietuvos žmonėmis: Jurgiu Bieliniu, Motiejumi Valančiumi ir Gabriele Petkevičaite-Bite.

Susitikimo metu drąsiausi mokiniai galėjo patys pabūti mažaisiais knygnešiais ir drauge su knygos autore leidosi į nuotykių ir išbandymų kupiną kelionę, kurios metu turėjo susigalvoti slapyvardį, išsiaiškinti, ką reiškia žodžiai „pūdas“, „kordonas“, „kripta“, „daraktoriai“, kaip vadinosi spausdinamas laikraštis ir įvairiausių kitų užduočių, kurios padėjo sužinoti ir suprasti, kad knygnešio darbas buvo ne tik sunkus, bet ir labai pavojingas. Moksleiviai pagilino pilietiškumo, pažinimo ir komunikacijos kompetencijas.

Dėka drąsių Lietuvos žmonių mes galime didžiuotis, kad kalbame ir rašome lietuviškai. Kad patį gražiausią padėkos žodį „ačiū“ tariame laisvai, nieko nebijodami, todėl visada didžiuokitės, kad esate Lietuvos piliečiai.

Iki kitų malonių susitikimų bibliotekoje su neeiliniais žmonėmis.

Renginys finansuotas „Onuškis – mažoji Lietuvos kultūros sostinė 2024 m.“ programos lėšomis.

 

Inga Gackienė,

Trakų viešosios bibliotekos Onuškio padalinio vyr. bibliotekininkė

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image