*alt_site_homepage_image*

Senųjų tradicijų puoselėjimas Bijūnuose

Naujienos

Vasario 1 d. Bijūnų bibliotekoje vyko popietė „Gramnyčios – pirmoji Perkūno diena“. Renginyje dalyvavusi Dzūkijos–Suvalkijos saugomų teritorijų kultūrologė Rita Balsevičiūtė supažindino susirinkusiuosius su senovės lietuvių tikėjimu – Perkūno kultu, jo reikšme ir apeigomis, taip pat graudulinių žvakių liejimo būdais bei jų reikšme senovės žmonių buityje.

Patyręs bitininkas iš Nečiūnų kaimo Stasys Bagdzevičius pristatė bičių produktą – vašką, jo savybes ir pamokino vaikus bei jaunimą vaškinių žvakių liejimo subtilybių.

Bibliotekininkė Irena papasakojo apie krikščioniškąsias Grabnyčių apeigas, jų reikšmę ir dabar esamas tradicijas bei papročius.

Ilgaamžės senjorės Salomėja Lukšienė iš Dulkiškių kaimo ir Marytė Arlauskienė iš Drabužininkų kaimo pasidalijo savo patirtimi, kaip Grabnyčių žvakės ir šv. Agotos duona saugo nuo įvairių nelaimių ir gaisrų.

Popietėje dalyvavo Aukštadvario mokyklos-darželio mokiniai bei Bijūnų mišrios grupės darželinukai su mokytoja Mile Blaževičiene ir auklėtoja Jadvyga Šareikiene. Jie atidžiai klausėsi pasakojimų, bet labiausiai jiems patiko lieti vaškines žvakes. Procesas užtruko, bet rezultatas buvo nuostabus. Išlietas žvakes iškočiojome ant lygaus stalo, patrumpinome galus ir surišome lininiu siūlu, po 12 vienetų, kaip reikalauja paprotys. Vasario 2 d. įpareigojome bendruomenės narę Laimutę Račkauskienę šias žvakes pašventinti bažnyčioje per Kristaus paaukojimo apeigas ir jomis naudosimės per gegužines pamaldas, kurios vyks Bijūnų bendruomenėje visą gegužės mėnesį. Šį renginį filmavo ir TV3 televizija – vasario 2 d. žiūrovai išvydo reportažą vakaro žinių metu.

Vasario 3 d. bibliotekoje vyko šiaudinių sodų rišimas. Labai smagu, kad edukaciją vesti pasisiūlė Danutė Gankevič. Ją galima pavadinti mūsų kraštiete, nors dabar ji ir gyvena Lentvaryje, bet jos giminės šaknys yra kilusios iš mūsų kraštų. Jos senelis a. a. Julius Šalkauskas gyveno ir ūkininkavo Drabužininkų kaime. Čia gimė ir jos tėvelis a. a. Vincas Šalkauskas. Matyt, ūkininkų genai padarė savo ir Danutė jau 30 metų riša šiaudinius sodus. Medžiagą sodams, šiaudus užsiaugina pati.

Į užsiėmimus susirinko nemažas būrys įvairaus amžiaus lankytojų. Visi susidomėję klausėsi Danutės pasakojimo apie šį kruopštų darbą ir kantriai vėrė paruoštus šiaudelius ant siūlų. Po apie porą valandų trukusio darbo galėjome pasidžiaugti rezultatais. Vieniems pasisekė geriau, kitiems prasčiau, bet visi buvo puikios nuotaikos ir kupini gerų emocijų. Danutė bibliotekai padovanojo įspūdingą sodą. Jos rištų sodų kolekciją bus galima pasigrožėti bibliotekoje iki kovo 1 d.

Bibliotekos lankytojai džiaugiasi, kad galėjo susipažinti su senosiomis vaškinių žvakių liejimo subtilybėmis bei šiaudinių sodų rišimu. Senosios tradicijos, papročiai nepamirštami ir perduodami jaunajai kartai, kuri jas maloniai priima. Esame labai dėkingi šiaudinių sodų rišėjai Danutei Gankevič, kūlturologei Ritai Balsevičiūtei, bitininkui Stasiui Bagdzevičiui už pasidalintas žinias ir patirtis, visiems lankytojams – už žingeidumą ir aktyvumą.

 

Irena Stankevičienė,

Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos

Bijūnų padalinio vyr. bibliotekininkė

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image