Rugpjūtį Trakų viešosios bibliotekos projektas „Migruojantis kinas: lietuviško kino kaleidoskopas“ pasklido po rajoną.
Kino filmų pristatymai vyko Trakų viešosios bibliotekos ir padalinių (Onuškio, Paluknio, Aukštadvario) lauko erdvėse. Pasirinkta rodyti lietuvių režisierių kino filmus, kurie pripažinti kino kritikų, pelnę prestižinių apdovanojimų tarptautiniuose kino festivaliuose, turintys išliekamąją meninę vertę, teigiamą emocinį, moralinį poveikį, formuojantys vertybes.
Kino vakarų tikslas – supažindinti bendruomenę su kokybiško turinio profesionaliu lietuvišku kinu, kelti lietuviško kino prestižą. Buvo organizuojami susitikimai ir diskusijos su filmų režisieriais Austėja Urbaite ir Romu Zabarausku, aktore Dovile Kundrotaite, prodiusere Ieva Bilūnaite, kino operatore Laura Aliukonyte. Kino seansas buvo skirtas Onuškiui – 2024 m. Lietuvos mažajai kultūros sostinei. Projekto veiklomis buvo siekiama didinti Trakų krašto gyventojų užimtumą, mažinti jų kultūrinę bei socialinę atskirtį, per kino meno pažinimą ugdyti kūrybiškumą.
Kinas – meno forma, vaizdinė kūrybinių idėjų išraiška, kviečianti kvestionuoti pasaulį per išgyvenimus, empatiją, potyrius. Kino juostose vienos istorijos paremtos tikrais faktais, kitos išgalvotos, tačiau jose kūrybiškai perteiktos šių dienų aktualijos, vidinis žmogaus išgyvenimų pasaulis, savęs paieškos, politinių santvarkų gniaužtai, stereotipų laužymas, sudėtingi tarpusavio santykiai, įklimpimas į priklausomybes, prioritetų pasirinkimas ir priimtų sprendimų pasekmės.
Rugpjūčio 1-ąją išsiilgę gero kino trakiškiai ir miesto svečiai rinkosi kiemelyje prie Trakų viešosios bibliotekos į kino filmo „Per arti“ peržiūrą ir susitikimą su režisiere A. Urbaite bei viena iš pagrindinių filmo aktorių D. Kundrotaite.
Drama „Per arti“ nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė 2023“ pelnė geriausio filmo titulą, A. Urbaitė buvo apdovanota kaip geriausia režisierė, o Julius Grigelionis įvertintas už geriausią filmo garsą. Filmo premjera įvyko Varšuvos kino festivalyje, vėliau jis rodytas ir Talino „Juodosiose naktyse“. Žiūrovų simpatijų prizą „Per arti“ pelnė Lisabonoje vykusiame festivalyje „Indie Lisboa“, o tarptautinės kino kritikų asociacijos FIPRESCI pripažintas geriausiu Vokietijoje festivalio „Go East“ metu. Šiame festivalyje A. Urbaitės debiutas buvo pripažintas ir geriausiu festivalio filmu. Kino juosta aplankė dešimtis užsienio festivalių ir juose pelnė tiek kritikų, tiek žiūrovų simpatijų prizus. Filmas „Per arti“ užsienio kritikų pavadintas „filmu su širdimi“, „ypač brandžiu filmu“ bei „subtilia psichologine pasaka“. Tuo galėjo įsitikinti susirinkusieji.
Su vakaro viešniomis – A. Urbaite ir D. Kundrotaite – vyko nuotaikingas ir šiltas pokalbis, kurio metu žiūrovai artimiau susipažino su filmo kūrimo užkulisiais, kino juostoje nagrinėjamomis temomis bei idėjomis, išgirdo apie viešnių kūrybinio kelio pradžią, profesinius pasiekimus, pomėgius. Aktorė D. Kundrotaitė atskleidė, kad specialiai Gabrielės vaidmeniui išmoko prancūzų kalbą.
A. Urbaitė baigė kino režisūros kursą Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA). Jos debiutinis trumpametražis filmas „Tiltai“ 2015-aisiais įvertintas nacionaliniu „Sidabrinės gervės“ apdovanojimu. Filmas „Per arti“ yra A. Urbaitės ilgo metro debiutas.
D. Kundrotaitė – 2017 m. LMTA įgijo vaidybos bakalaurą ir tais pačiais metais įstojo į Vilniaus universiteto anglų filologijos bakalauro programą, 2022 m. apsigynė bakalauro laipsnį. 2020 m. pirmą kartą nominuota „Sidabrinei gervei“ už pagrindinį moters vaidmenį filme „Vestuvės“ (rež. V. Bachmackij). Šiuo metu studijuoja Vilniaus universitete prancūzų kalbą. Yra sukūrusi vaidmenų ir kine, ir teatre, ir televizijoje.
Po savaitės, žvaigždėms nusagsčius dangų, kinomanai rinkosi kiemelyje prie Trakų viešosios bibliotekos į kino filmo „Rašytojas“ peržiūrą ir susitikimą su režisieriumi Romu Zabarausku.
R. Zabarausko filmas „Advokatas“ (2020), pristatytas 33 tarptautiniuose kino festivaliuose, sulaukė sėkmės visame pasaulyje. „Rašytojas“ ir šiuo metu montuojamas filmas „Aktyvistas“ užbaigs režisieriaus trilogiją apie skirtingų vyrų porų likimus. R. Zabarauskas įgijo kino bakalauro laipsnį (2009–2012) Saint-Denis universitete (Paryžius), su mainų programa Hunter College (Niujorkas), ir komunikacijos magistro laipsnį (2014–2016) Kazimiero Simonavičiaus universitete (Vilnius, Lietuva).
Pirmą kartą filmas „Rašytojas“ viešai pristatytas 2023 m. lapkritį Talino kino festivalyje „Juodosios naktys“ Baltijos šalių filmų konkursinėje programoje. O Lietuvoje filmas savo kelionę po kino teatrus pradėjo šių metų gegužės 31 d.
Susitikimo metu vyko įtraukiantis ir įdomus pokalbis, kurio metu žiūrovai leidosi į kelionę po „Rašytojo“ pasaulį: susipažino su filmo kūrimo užkulisiais, kino juostoje gvildenamomis temomis. Išgirdo smagių istorijų apie pagrindinių aktorių – Bruce Ross ir Jamie Day – viešnagę Lietuvoje, įvykusią filmo premjerą. Taip pat sužinojo apie režisieriaus kūrybinio kelio pradžią ir tolimesnius siekius. Negailėjo ir klausimų, į kuriuos R. Zabarauskas mielai atsakinėjo.
Šventinį savaitgalį, sutemoms aptraukus dangų, Kipro Petrausko aikštėje Onuškyje miestelio gyventojai ir svečiai rinkosi į kino seansą „Poetas“ (rež. G. Tamoševičius, V. V. Landsbergis), paremtą Kosto Kubilinsko ir kitomis biografinėmis pokario asmenybių istorijomis.
Paskutiniam vasaros mėnesiui persiritus į antrąją pusę, kinomanai susibūrė į paskutinį šią vasarą kino seansą Trakuose. Kiemelyje prie viešosios bibliotekos vyko kino filmo „Aš gyvas“ (rež. Robertas Kuliūnas) peržiūra ir susitikimas su prodiusere Ieva Biliūnaite bei kino operatore L. Aliukonyte.
I. Biliūnaitė – prodiuserė, teikianti kino, televizijos ir reklamų gamybos paslaugas. L. Aliukonytė – kino operatorė, Lietuvos kino operatorių asociacijos pirmininkė. Filmuoja vaidybinius ir dokumentinius kino filmus, muzikinius vaizdo klipus ir vaizdo reklamas.
Komedijoje pagrindinius vaidmenis sukūrė Leonardas Pobedonoscevas, Milda Noreikaitė ir Andrius Žiurauskas. Filmo režisierius Robertas Kuliūnas yra pasakęs: „Būtent man įdomiausia filmo žinutė ir yra: koks iš tiesų mažas ir niekam neįdomus yra paprastas žmogus ir kokia sunki yra jo unikali kelionė“.
Renginio metu vyko įtraukiantis ir įdomus pokalbis su vakaro viešniomis. Žiūrovai susipažino su prodiuserio ir kino operatoriaus profesijų subtilybėmis, iškylančiais iššūkiais bei smagios atmosferos kūrimą filmavimo aikštelėse ir viešnių aistrą savo veikloms! Taip pat pasakojo apie filmo „Aš gyvas“ kūrimo ypatybes ir užkulisius, pagrindinio aktoriaus L. Pobedonoscevo trykštantį optimizmą ir už ekrano ribų, be to, susirinkusieji sulaukė staigmenos – specialiai trakiškiams Leonardas sukūrė vaizdo įrašą ir perdavė nuotaikingų linkėjimų!
Kitos dienos pavakarę gyventojai rinkosi kiemelyje prie Paluknio bibliotekos į režisierės Irmos Pužauskaitės debiutinio kino filmo „Devintas žingsnis“ peržiūrą. Filmas, pasakojantis jaudinančią tėvo ir dukros santykių istoriją, paženklintą priklausomybių ir atgailos antspaudais, skatino įsijausti ir pasinerti į apmąstymus apie mylinčios ir globojančios šeimos svarbą vaiko gyvenime, apie gebėjimą pripažinti savo klaidas ir pastangas keistis.
Paskutinį vasaros penktadienį kiemelyje prie Aukštadvario bibliotekos tradiciškai su kinu palydėta vasara! Vyko lietuviško kino filmo „Savas, svetimas, mylimas“ (rež. Agnė Marcinkevičiūtė, Sonata Visockaitė) peržiūra. Romantinė drama ir jaudino, ir ašarėlę leido nubraukti, ir garsiai juoktis kvietė.
Dėkojame svečiams už šiltus, įdomius ir įkvepiančius pokalbius! Taip pat tariame ačiū žingeidžioms ir mėgstančioms kiną Onuškio, Paluknio ir Aukštadvario bendruomenėms! Iki kitų vasarų!
Projektą „Migruojantis kinas: lietuviško kino kaleidoskopas“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Trakų rajono savivaldybė.
Akvilė Narbutienė
Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliografė
Organizatorius
Projektą finansuoja: