*alt_site_homepage_image*

Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijoje įrengta saulės elektrinė

Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijoje įrengta 52,65 kW galios saulės elektrinė aprūpins mokyklą žalia energija ir prisidės prie ekologiškų idėjų puoselėjimo mieste. 

 

Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijoje buvo įrengta saulės elektrinės su lietuviškais Solet M60.6 325W monokristaliniais saulės moduliais bei pažangiais italų kompanijos FIMER (buvęs ABB prekės ženklas) galios keitikliais. Ant mokyklos stogo įrengtos saulės jėgainės galia siekia 52,65 kWp. Įrengtos galios elektrinė padengs didžiąją dalį gimnazijos elektros energijos sąnaudų. Saulės elektrinės įrengimo darbai buvo vykdyti šaltuoju metų laiku, truko vos mėnesį. Gimnazija nuo pat sezono pradžios gali džiaugtis ekologiška energija, realiu laiku stebėti saulės elektrinės darbą.

„Žalioji energetika – tai mūsų ateitis. vienas iš pagrindinių savivaldybės administracijos siekių – rūpintis esamais ir būsimais rajono gyventojais, kuriant jiems žalią, tvarkingą ir gamtą tausojančią aplinką. Savivaldybė neapsiribos vien tik šiuo projektu, toliau tęsime ekologiško ir „žaliojo“ rajono idėjas“, – sako Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorius Andrius Šatevičius.

Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazija, siekdama įrengti saulės elektrinę, organizavo atvirą viešąjį pirkimą. Anot „Solet Technics“ marketingo vadovo Edgaro Reut, pirkimų procedūros vyko sklandžiai, tačiau užtruko gan ilgai. Įmonės atstovas tikisi, kad gimnazijos pavyzdys paskatins ir kitas Trakų rajono įstaigas naudotis alternatyviais energijos šaltiniais ir tokiu būdu prisidėti prie žalesnės aplinkos kūrimo.

Vida Lesauskienė, Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos direktorė, džiaugiasi, kad nuo šiol gimnazija naudos ekologišką saulės energiją. Vadovė sako, kad simboliška, jog darbai buvo baigiami kovo mėnesi, kai pasaulis mini Žemės dieną. Mokyklos bendruomenė tikisi, kad įrengta saulės elektrinė paskatins mokinius saugoti gamtos išteklius.

Trakų rajono savivaldybės administracija kuria tvarią aplinką rajono gyventojams ir rūpinasi ekologiškais energijos šaltiniais. Administracija saulės elektrinėms įsigyti pasinaudojo valstybės subsidija viešosios paskirties įstaigoms. Didžiąją dalį saulės elektrinės kainos finansuoja Aplinkos projektų valdymo agentūra iš Klimato kaitos programos lėšų.

Šiais metais dar bus įrengtos Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos, Trakų rajono savivaldybės administracijos, Rūdiškių gimnazijos, Rūdiškių kultūros centro saulės elektrinės. Jėgainė jau įrengta ir Čižiūnų socialinių paslaugų centre – centro gyventojai ir darbuotojai džiaugiasi ekologiška elektros energija nuo 2020 m. pabaigos. Savivaldybės administracija ir įstaigų vadovai dirba prie šių projektų nuo 2019 m. Skaičiuojama, kad savivaldybės investicijos atsipirks per 3 metus, o saulės elektrinė veiks iki 25–30 metų.  

Įmonėms ir įstaigoms, kurios domisi saulės elektrinių įrengimu, „Solet Technics“ ekspertai rekomenduoja iš anksto įvertinti stogo dangos būklę ir nustatyti, ar apskritai saulės elektrinę čia galima montuoti.

Priėmus sprendimą, įsirengti saulės elektrinę, pirmiausia yra atliekama galimybių studija. Joje, pagal esamus energijos poreikius, nustatomas būsimos elektrinės pajėgumas. Studijoje preliminariai numatoma elektrinės statymo vieta, būsimos elektrinės prijungimas prie sistemos.

Atlikus galimybių studiją, įstaigos atstovai kreipiasi į savivaldybės tarybą. Ji turėtų priimti sprendimą dėl projekto įgyvendinimo ir skirti jam finansavimą. Įstaiga projektui skiria apie 20-25 proc. lėšų. Ekspertai pastebi, kad skiriant didesnę dalį lėšų, tikimybė paramai gauti išauga.

Įstaiga, pasirodžius kvietimui teikti paraiškas paramai gauti, saulės elektrinės įrengimo paslaugą gali rinktis iš įvairių saulės elektrinių tiekėjų (pavyzdžiui, „ Solet Technics" . Pastarieji rengia paraišką ir yra atsakingi už reikiamus techninius dokumentus, kurių reikia saulės elektrinių veikimui ir eksploatacijai. Anot ekspertų, projekto dokumentų parengimui bei pateikimui gali prireikti iki dviejų mėnesių. Dėl šios priežasties labai svarbu šį procesą pradėti kuo anksčiau.

Gavus paramą, įstaiga ruošia techninį projektą, skelbia viešąjį pirkimą, renkasi saulės elektrinės statytojus ir jau gali pradėti rangos darbus. Šie veiksmai įprastai trunka nuo keturių iki aštuonių mėnesių. 

category-img
Projekto vertė
Projekto laikotarpis
project image