Įsibėgėjusio rudens fone Lentvario miesto bibliotekos lankytojus pakvietėme prie vėlyvųjų pusryčių stalo. O jų tematika įvairi: jau susipažinome su kruasanais, diskutavome apie inovacijas, keitėmės rudens gėrybių receptais, apžvelgėme kitas temas. Tai – tęstinis renginių ciklas, skirtas įtraukti skirtingas amžiaus grupes pokalbiams, diskusijoms, edukacijoms ir kt.
Pyragų dienos išvakarėse susibūrėme į renginį tema „Vėlyvieji pusryčiai. Skaniausi pyragai (NE)SALDŽIAI“. Susitikimo tikslas – „kartu su pyragų aromatais“ susėsti, skanauti įvairiaspalvių bei skirtingų skonių lankytojų ir bibliotekos darbuotojų keptų pyragų, dalytis skaniausio pyrago receptu, pyragus „gaubiančiomis“ istorijomis: kas linksmomis, kas paremtomis prisiminimais (kaip, pvz., ranka užrašytas ir močiutės išsaugotas ar iš žurnalo užsienio kalba draugės išverstas receptas).
Pyrago istorija yra labai sena. Pirmojo pyrago užuominos sutinkamos senovės Egipte. Buvo naudojama mielinė tešla, sumaišyta su medumi ir datulėmis. Graikai kūrė įvairias pyragų versijas, naudodami riešutus, vaisius ir medų, romėnai gamino pyragus su varške ir medumi, o vėliau išmoko – su įvairiais įdarais. Viduramžiais Europoje pyragai tapo dar populiaresni.
Pyragų ruošimo būdai ir ingredientai skiriasi, atsižvelgiant į regioną ir kultūrą, todėl kiekviena šalis turi savo unikalių pyragų tradicijų. Pavyzdžiui, Austrijoje gaminamas obuolių štrudelis – sluoksniuotoje tešloje kepamas įvairiais prieskoniais (cinamonu, kardamonu, gvazdikėliais) pagardintas obuolių įdaras. Garsusis italų „Panettone“ pyragas yra tapęs tradiciniu Kalėdų desertu ne tik Italijoje, bet ir kitose šalyse bei užkariavęs ir lietuvių širdis. Vis dažniau girdimas „Dubajaus pyragas“, pyragas su „damų piršteliais“ – skanusis „Tiramissu“, vasaros topuose lyderiavusi „Pavlova“, veganinis, pyragai be glitimo ir kt. Tikriausiai visi turime ir savo mėgstamiausią obuolių pyrago receptą, kuris niekada nenuvilia. Paprasčiausias receptas – skiltelėmis supjaustyti obuoliai, miltai, cukrus ir kiaušiniai.
Lietuvių kulinarijoje pyragai užima svarbią vietą ir jie yra neatsiejama tradicinių švenčių bei kasdienių valgių dalis. Tad ir susitikimo metu pasidalijome mozūro pyrago receptu, bibliotekos lankytoja atsinešė pyrago „Izaura“ receptą, visoje pyragų puokštėje žaismingai buvo patiektas mėlynosios kriauklės desertinėje kaip „upių perlas“ vaisių pyragas, sausas obuolių pyragas, „Suodaičio“ spurgos, remiantis televizijos laidoje užsirašytu receptu, ir daug kitų spalvingų bei įvairių skonių pyragais.
Po renginio pyragai džiugino mažuosius bibliotekos lankytojus, kuriems magėjo paragauti jų, dailiai išdėliotų bibliotekoje, o receptų ir kulinarinių knygų paroda su saldžiais ir nesaldžiais receptais leido mūsų renginio lankytojams paieškoti jose naujų receptų.
„Vėlyvieji pusryčiai. Skaniausi pyragai (NE)SALDŽIAI“ tapo tikru bendruomenės šventės momentu – vieta, kur susitiko ne tik skoniai, bet ir žmonės. Džiaugiamės, kad galėjome dalytis saldžiomis akimirkomis ir šiltais pokalbiais, o biblioteka tapo erdve, kurioje ne tik skaitome, bet ir kuriame prisiminimus.
Kviečiame visus prisijungti prie mūsų ateityje laukiančių renginių, kurie sujungia žinias, kūrybiškumą ir bendrystę. Iki kitų susitikimų!
Daiva Kmitė,
Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Lentvario padalinio vyr. bibliotekininkė